Избиени компири, одлична придружба

удрен компир

Дали барате едноставен, но успешен рецепт? Дали удрен компир Тие ги исполнуваат двете барања и стануваат вкусна придружба и за месо и за риба. Не сакате веќе да ги пробате? Ако почнете да ги подготвувате сега, нема да ви требаат повеќе од 30 минути за да ги подготвите.

Првиот чекор за подготовка на овие компири е да ги сварите, иако ова не е најважниот чекор. И тоа е дека клучот за ова јадење е и во заруменувањето на компирите и во зачините, кои во комбинација со маслото му даваат вкус. Можете ли да погодите кои зачини веќе ги користев? Папрака, се разбира, но и рузмарин и мајчина душица.

Можете да ги зарументе за да им ја дадете таа крцкава точка во тава или решетка, но и во рерна, вие одлучувате! Мене ми изгледа полесно и побрзо да се користи едно од првите, но ако ја имате вклучена рерната за да готвите друго јадење, зошто да не ја искористите топлината? Пробајте ги! Комбинирајте ги со а филе свинско месо или некои боранија.

Рецептот

Избиени компири, одлична придружба
Овие удирани компири се одличен додаток за месо и риба и можат да добијат различни вкусови во зависност од видот што го користите.
Автор:
Тип рецепт: Мезе
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 4 средни компири
 • 35 мл. екстра девствено маслиново масло
 • ⅓ лажичка сушен рузмарин
 • ⅓ лажичка сува мајчина душица
 • ½ лажичка слатка пиперка
 • ⅓ лажичка топла пиперка
 • Сол по вкус
 • Мелен црн пипер по вкус
Подготовка
 1. Во тенџере загреваме вода со сол и кога ќе почне да врие ние готвиме компири додека не омекнат или не можете да ги прободите без отпор со стап за ражен или слично.
 2. Откако ќе завршиме, ги цедиме и оставаме да се смири за неколку минути.
 3. Потоа ги преполовуваме и ги дробиме со дланката рака под рака.
 4. Измешајте ги останатите состојки во сад и резервирајте.
 5. Следно, загреваме нелеплива тава или решетка, малку подмачкајќи ги со масло. Ставете ги компирите на врвот, со кората надолу. премачкајте со смесата на зачини и масло.
 6. Компирите ги потпечуваме додека кожата не стане крцкава и ја зарумениме сега од другата страна, повторно четкајќи ги.
 7. Служиме свежо направено за придружба на месо, риба или печен зеленчук.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.