Туна со сос од домати

туна со домат

Ајде да уживаме во чинија со туна со сос од домати, Еден рецепт за сина риба тоа со овој сос обично го сакаат сите, особено малите.

Можеме да побараме од риболовецот да ја исчисти рибата и да ги отстрани коските, а ние имаме многу добри слабини без коски, тие се многу нежни и сочни и полесно ги јадат децата. А. домашно јадење вкусно

Туна со сос од домати

Автор:
Тип рецепт: секунди
Порции: 4

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 600 гр чиста туна без коски
 • 1 килограм зрели домати (конзервирани, мелени)
 • 1 голем кромид
 • 2 лук
 • Брашно
 • 1 лажичка шеќер (доколку е потребно)
 • Масло, сол и бибер

Подготовка
 1. Ние ја подготвуваме рибата, ако е чиста од трње, ја исекуваме на парчиња, додаваме сол и бибер.
 2. Во тенџере ставаме масло да се загрее, ги поминуваме парчињата туна преку брашно и лесно ги кафеаваме однадвор една минута. Извадиме и резервираме.
 3. Исечете го кромидот и лукот и додајте ги во тавата каде што сме ја зарумениле рибата, ќе додадеме масло колку што е потребно, оставете го да се пржи, додека не видиме дека кромидот почнува да добива боја, а потоа ќе го додадеме мелениот домат, ќе ставиме малку сол и шеќер ако е потребно, ако не е многу кисело не е потребно да го додадеме.
 4. Оставивме да се направи сосот, да го намалиме и згуснеме сосот, потоа можеме да го смачкаме или да го поминеме преку Кинезите, ако не сакате да најдете парчиња и ќе ставиме парчиња туна,
 5. Оставете го 5 минути на средна топлина, исправете го со сол, бибер и исклучете го.
 6. Туната не треба да се готви премногу, таа би останала многу сува и повеќе нема да биде добра и сочна. Друга опција е да ставите мала чили во сос од домати, така што сосот има зачинета точка, тоа е многу добро.
 7. Послужете топло.
 8. И воила, ти треба само добро парче леб за да го натопиш сосот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.