Тост од авокадо и јајца

Тост од авокадо и јајца

Иако можете да го јадете во секое време, овој тост со авокадо и јајца функционира нормално како појадок или лесна вечера. Тие се одлична алтернатива за започнување на денот со енергија, но и брзо решение кога ќе се вратиме дома и немаме желба да готвиме.

За нешто повеќе од 10 минути тие ќе го имаат ова подготвено тост од авокадо и јајца. Прженото јајце можете да му го прикажете на растението, но и како што избрав да го направам во изматено. Ми се чини дека е многу поудобно и почисто за јадење, иако одвреме-навреме се менувам.

Покрај авокадото и изматените јајца, на овој тост додадов и малку Цреша домати.  Пред да ги додадам и да ја искористам топлината на тавата во која ги направив изматените јајца, да, ги поминав низ ова. Силен удар на топлина ништо повеќе. Дали ќе се осмелите да го подготвите овој појадок утре?

Рецептот

Тост од авокадо и јајца
Тостот со авокадо и јајца што го предлагам денес, на кој додадов и чери домати, е одлична алтернатива да го започнете утрото со енергија.
Автор:
Тип рецепт: појадок
Порции: 1
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 парче леб
 • 1 агуацат
 • 1 јајце
 • Сал
 • Пимиента
 • Екстра девствено маслиново масло
 • 2 домати од цреша
Подготовка
 1. Наздравете го парчето леб во тостерот или во тавата.
 2. После излупете го авокадото а со вилушка му го дробиме месото да го намачкаме на кришката леб. Солеме и бибер
 3. Следно, малку подмачкаме мала тава за пржење и истурете го полуизматеното јајце. Зачинете со сол и бибер и варете на средна топлина додека мешајте додека смесата не ја добие конзистентноста што ја сакате.
 4. Го сервираме скремблот врз авокадото и ставете малку чери домати исечени на половина и поминати низ тавата.
 5. Уживавме во топлото јајце и тост од авокадо.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.