Овесни тортиљи со крем од какао за појадок

Тортиљи од овес со крем од какао

Ќе ви биде тешко да поверувате колку е едноставно и брзо да се подготвите тортиљи од овесна каша. За да го направите ќе ви требаат само четири состојки и 20 минути од вашето време. И штом ќе бидат готови, можете да се забавувате полнејќи ги со комбинација на состојки кои најмногу ви се допаѓаат.

Избрав да ги наполнам со крем од бадеми и чоколадо, идеална комбинација за појадок. Можете да го направите и со пире од авокадо, зрели домати исечени на коцки, креми од суво овошје, хумус... има многу слатки и солени можности за избор.

Можеби првата палачинка нема да испадне толку добро како што би сакале, но тоа е прашање на пракса. Клучот за успехот е да се користи а нелеплива тава и бидете трпеливи: секоја палачинка направете ја добро од едната страна пред да ја превртите. Нема да ги јадеш сите? Чувајте ги во херметички сад во фрижидер и консумирајте ги следниот ден.

Рецептот

Тортиљи од овес со авокадо и домат, едноставна вечера
Овие тортиљи од овес се многу лесни за правење и признаваат бескрајни филови. Пробајте ги за појадок со крем од какао и јаткасти плодови.
Автор:
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 100 гр. снегулки од овес
 • 250 мл. топла вода
 • Сал
 • Црн пипер
 • Маслиново масло
 • Крем од бадеми и какао
Подготовка
 1. Ги дробиме овесните снегулки со топла вода, малку сол и бибер додека не се добие хомогена смеса.
 2. После подмачкајте тава за пржење, дајте топлина и истурете во него една лапа тесто.
 3. Ја пуштаме тортиљата да се направи добро од едната страна на средна топлина и потоа внимателно превртете го за да се свари од другата страна.
 4. Додека ги правиме (излегуваат шест тортиљи) ги резервираме наредени на чинија за да бидат топли.
 5. да им служи, намачкајте го кремот од какао и бадем на секоја од тортиљите од овес, виткаме и уживаме.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.