Торта со овес, бадеми и чоколадна кригла за појадок

Торта со овес, бадеми и чоколадна кригла за појадок

Не знаете што да појадувате утре? Доколку не знаете што да појадувате, но сакате тој да биде нешто посебно, невообичаено дома, подгответе го ова шолја торта со овесна каша, бадем и чоколадо чиј рецепт го споделувам денес. Тоа е многу едноставна торта за подготовка и вкусна!

Сад и неколку прачки за да ги измешате неговите 6 состојки, нема да ви треба повеќе за да ја подготвите оваа торта што можете да ја подготвите во така само 3 минути во микробранова печка. Зарем не е прекрасно да не мора да вклучите други уреди? Тоа е многу удобен избор за појадок кој ќе бара многу малку време и труд од ваша страна.

Дали се осмелувате да го пробате? Сигурен сум дека списокот и состојките ќе ве убедат ако не. Напиток од бадем, банана, чипс од темно чоколадо, крем од бадем и какао... и без додаден шеќер! Немаше потреба да го додадам. Сега, ако сакате многу слатки работи, веројатно ќе ви недостига една лажичка шеќер.

Рецептот

Торта со овес, бадеми и чоколадна кригла за појадок
Оваа торта со овесна каша од чоколаден бадем е одлично уживање за викенд за појадок. Тестирајте го! Ќе ви бидат потребни 5 минути за да го направите тоа во микробранова печка.
Автор:
Тип рецепт: појадок
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 јајце Л.
 • 55 гр. овесна каша
 • ½ лажичка прашок за пециво
 • Нотка цимет
 • 125 мл. пијалок од бадеми
 • ½ голема испасирана банана
 • 1 грст чоколадни чипови
 • 1 лажица крем од бадем и какао
Подготовка
 1. Ние го победивме јајцето во сад и откако ќе го направите, ги ставаме овесните снегулки, хемискиот квасец, циметот, напитокот од зеленчук и мешаме додека не се соединат.
 2. Тогаш додадете ги хлебните и чипсот чоколадо и повторно измешајте.
 3. Значи, или го оставаме тестото во истиот сад, или делиме во две чаши имајќи предвид дека тестото не е две третини во висина од садот.
 4. Однесуваме до микробранова печка и готвиме на 800W. Ако сте го поделиле тестото на две чаши, доволно ќе ви биде секоја посебно да ја готвите 160 секунди. Ако сте го оставиле целото тесто во сад, ќе треба да му дадете уште малку време. Првиот пат ќе биде обиди и грешки.
 5. Откако колачот ќе се замрси, но ќе омекне, посипете со крем од бадем и какао и уживаше млако.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.