Торта со микробранова брокула

Добрата работа да се открие нови рецепти, светло на стомакот и брз и лесен за правење е дека ние веднаш ги применивме во пракса за да ги донесеме тука. Овие видови рецепти се многу добро прифатени од вас, и сега, во текот на летото (барем овде во Шпанија е и е страшно топло), ние не сакаме да јадеме премногу топли работи, ниту пак да трошиме премногу многу време во кујната правејќи обилен ручек или вечера.

Затоа сме 100% убедени дека ќе го обожавате овој рецепт ... Мора да го пробате!

Торта со микробранова брокула
Тортата со брокула во микробранова печка е добар рецепт за вечера или придружба на првиот курс за време на оброците. Вкусно е и многу лесно се прави!
Автор:
Кујна соба: Шпански
Тип рецепт: Verduras
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 500 грама брокула (претходно зготвена)
 • 150 грама чедар сирење (на коцки)
 • 3 HUEVOS
 • 200 мл млеко
 • Маслиново масло
 • Сол по вкус
 • Прстофат мелен црн пипер
Подготовка
 1. Првото нешто што ќе сториме е готви брокулаа ако го немаме варено. Е биде доволно да го додадете во тенџере, со вода што го покрива целосно и сол. Ние вриеме приближно 5 минута.
 2. Во меѓувреме, ние ќе шириме маслиново масло во контејнерот што ќе го користиме за нашата торта од брокула. На овој начин, осигуруваме дека не лепи на theидовите и можеме да го отстраниме за лесно позлата.
 3. Следното нешто ќе биде да се земе а бол y додадете ги 3-те јајца, 200 мл млеко (користевме нормално полу-обезмастено), а нотка на сол како мелен црн пипер. Убаво матиме додека не добиеме хомогена смеса.
 4. Кога брокулата ќе зоврие, ќе ја внесеме рамномерно во контејнерот, а потоа во садот ја додаваме претходната смеса што сме ја претепале. Последното нешто што ќе го додадеме ќе биде такито од чедар сирење. Wellе ги дистрибуираме добро низ контејнерот (не само на површината, туку и внатре).
 5. И последното нешто ќе биде да се воведе во микробранова печка, со полна моќност, околу 15-17 минути.
 6. И подготвени!
Нутриционистички информации по порција
Калории: 350

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.