Колач со лимон и кокос како придружба на кафето

Колач со лимон и кокос како придружба на кафето

Честопати дома се подготвува домашна торта. Ги сакам како десерт или за придружете го кафето попладне И не сум премногу мрзлива да ги направам, особено кога се едноставни како овој пандишпан со лимон и кокос што ве охрабрувам да го пробате.

Ако сакате бисквити со лимон, ќе ви се допадне овој од лимон и кокос бидејќи вкусот на второто е многу суптилен. Ако видите дека ви паѓа, тортата секогаш можете да ја украсите со препечен рендан кокос одозгора, ќе и даде многу интересна нијанса.

Да се ​​зафатиме? Како што веќе ви кажавме, тоа е а многу едноставна торта што секој може да го подготви дома. Калапот и миксер ќе бидат се што ќе ви треба за да го направите тоа. И секако, потребното трпение да не се отвори рерната пред време, како што направив овој пат, и да се остави да се излади пред да ја пробате.

Рецептот

Колач со лимон и кокос како придружба на кафето
Дали барате едноставен и бусен пандишпан кој ќе го придружува вашето кафе попладне? Пробајте ја оваа торта со лимон и кокос. Тоа е многу лесно да се направи.

Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 8

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 150 гр. крем путер
 • 80 гр. на шеќер
 • 3 HUEVOS
 • Сок од 1 лимон
 • 180 гр. пченично брашно
 • 10 гр. хемиски квасец
 • 100 гр. рендан кокос
 • малку сол
 • 30 мл. млеко

Подготовка
 1. Изматете го путерот со шеќерот во сад додека не стане многу кремаста.
 2. После ги додаваме јајцата и сок од лимон и повторно матете додека не се соедини.
 3. Во друг сад ги мешаме сувите состојки: брашното, квасецот, ренданиот кокос и прстофат сол.
 4. Следниве, ние инкорпорираме со обвивни движења на претходната подготовка додека не се интегрира.
 5. Да се ​​заврши истурете го млекото и изматете додека не се добие хомогена смеса.
 6. Ние го загреваме рерна на 180ºС и подмачкајте или обложете тава за торта.
 7. Истурете го тестото во тавата и печете.
 8. Печете 45 минути или додека не се намести колачот. Проверете по 40 минути.
 9. Потоа извадете ја од рерната и оставете да се излади 10 минути пред тоа одмонтирајте го на решетка така што ќе заврши со ладење.
 10. Откако ќе се излади, уживаме во пандишпанот со лимон и кокос со кафе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.