Колаче, мока и чоколадна торта

Чоколадна торта за колачиња мока

Оваа бисквит, мока и чоколадна тортаТаа е поврзана со она на моето семејство и претпоставувам дека на многу други. Долго време е омилен како Роденденска торта или десерт на разни забави. Откако ќе го сторите тоа, сите ќе ве замолат да го повторите.

Тоа е едноставна и пријатна торта, бидејќи не е потребна рерна. Торта што можете да ја подготвите однапред и која совршено се чува во фрижидерот, овозможувајќи ви да уживате во неа 5 или 6 дена без проблем. Комбинацијата на мока со чоколадо е фантастична и тортата дава многу, ако не се јаде големи порции!

Индекс

Состојки

За 6-8 лица

 • 1 пакет колачиња од квадратни Куетара
 • 1 чаша млеко
 • 1 лажичка нескафе
 • 200 гр. Облога од темно чоколадо
 • 2 лажици течен крем 35% мг

За полнење

 • 250 гр. маргарин
 • 4 лажици шеќер за шеќер
 • 2 жолчки од јајца
 • 1 лажичка нескафе
 • Млеко, потребно за разредување на нескафето.

Чоколадна торта за колачиња мока

изработка

Започнуваме со подготовка на мока крем што ќе служи како полнење. За да го направите ова, изматете го маргаринот, четири лажици шеќер и два жолчки во сад додека не се добие хомогена смеса. Следно додаваме 1 лажичка нескафе разреден во млеко и мешаме додека не се интегрира. Резервиравме.

Разредете лажица кафе во чаша топло млеко. Смесата ја истураме во плех што е удобен за нас потопување на колачињата пред да ја составиме нашата торта. Целта е да добијат вкус на кафе, но не треба да станат премногу меки, ние мора да можеме да ги отстраниме од послужавникот без да ги скршиме.

Почнавме да соберете ја нашата торта. Ставаме слој колачиња на дното и потоа со силиконска мистрија шириме дел од нашиот крем одозгора. Ги повторуваме овие два чекори 4 пати и завршуваме со слој колачиња.

Ставаме во фрижидер и во меѓувреме го подготвуваме нашето покритие, топејќи се Бејн-Мари чоколадото и комбинирање на тоа со две лажици крем. Кога ќе го имаме подготвени, го истураме врз нашиот колач и нека се излади.

Сметки

Сакам да го користам Колачиња од Куетара Бидејќи сме поотпорни кога станува збор за нивно потопување во млеко, но јас го користев и Гулоновиот тропски крем, иако го сакам неговиот вкус поделикатен.

Повеќе информации - Роденденска торта со крем за пециво и чоколадо

Повеќе информации за рецептот

Чоколадна торта за колачиња мока

Време на подготовка

Вкупно време

Килокалории по порција 450

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Коронадо Роуз dijo

  Здраво, добро попладне, охрабрете ме да го подготвам овој десерт, иако не знам многу за овие многу десерти. Се сомневам во некои состојки, ти велиш 35% крем, која количина би била во грамови, купив млечен крем, затоа што ми рекоа дека е исто. Тогаш велите млеко една чаша млеко, но млекото треба да биде испарено (конзерва) или свежо млеко (за пиење). Ве молиме, вашата поддршка. Ви благодарам…

  Atte.

  Rosa

  1.    Марија васкез dijo

   Добро утро Роса, мило ми е што ве охрабруваме да го подготвите. Што се однесува до течната крема, тоа е две лажици. 35% се однесува на маснотиите во кремот ... има полесни креми кои се користат за кујни и други со повисока маснотија кои можат да се камшикуваат. Онаа што ја користев е една од вторите. Што се однесува до млекото, јас користев полу-обезмастено млеко, но можеше да го користиш и целото.