Торта со бадеми и маслиново масло за појадок

Торта со бадем со маслиново масло

Дали би сакале утре да појадувате вакво парче торта? Многу лесно се прави и има многу нежна трошка, онаква што се топи во устата. Забележете го чекор по чекор за да го направите ова Торта со бадеми и маслиново масло и фатете се за работа.

Имате уште време да ја подготвите оваа торта за малку да го засладите враќањето во неделната рутина. Со чаша млеко или кафе е вкусно. Исто така сам. Можете да завиткате парче и да го однесете во канцеларија на слатко задоволство половина утро. Зарем тоа не звучи како одлична идеја?

За подготовка ви треба еден час. И половина од работата, нема да мора да ја правите сами; рерната ќе работи за вас. Ваша задача ќе биде да ги монтирате белките и полека да ги интегрирате сите состојки во тестото. Едноставно, нели? Тој е еден од моите класици и нема да ви треба ни вага за да ги измерите неговите состојки, бидејќи чаша служи како мерка.

Рецептот

Торта со бадеми и маслиново масло за појадок
Оваа торта со бадеми и маслиново масло има многу мека и нежна трошка. Идеален за придружба на чаша млеко или кафе.

Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 12

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 5 HUEVOS
 • 2 чаши шеќер
 • ½ чаша маслиново масло
 • 1 чаша млеко
 • 1 чаша мелени бадеми
 • Кора од портокал
 • 2 чаши брашно
 • 16 гр хемиски квасец

Подготовка
 1. Ние ги монтираме белците на работ на снегот.
 2. Ги додаваме жолчките лесно изматете и измешајте со обвивни движења.
 3. Потоа додадете го шеќерот на ист начин.
 4. Следно ги вградуваме течностите: млеко и масло; мешајќи додека не се интегрира добро.
 5. Додадете го мелениот бадем и кората од портокал и повторно измешајте.
 6. Конечно, брашно го квасиме заедно со хемискиот квасец и вметнете ги, повторно со обвивни движења.
 7. Истурете го тестото во намрсена или подмачкана тава обложена со хартија за печење и се печеме на 180°C, во загреана рерна, приближно 35-40 минути.
 8. Откако ќе го направите, извадете го колачот со бадеми и маслиново масло од рерна, оставете го да отстои 10 минути и расклопуваме на решетка така што ќе заврши со ладење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.