Торта од овесна каша со јаболко и суво грозје

Торта од овесна каша со јаболко и суво грозје

Дома се навикнавме да готвиме десерти без додавање шеќер или со многу малку шеќер, секако не се откажуваме од класиците повремено. Исток торта од овесна каша со јаболка и суво грозје Тоа е едно од последните што се обидовме. Торта што можете да ја вклучите во вашата исхрана, дури и ако сте веган.

Ова не е пандишпан; Тоа е густа пандишпан. Пандишпан со минимална количина шеќер, на кој јаболката и сувото грозје додаваат сладост. Или треба, ако одберете слатки сорти и зрели парчиња. Не плашете се да вклучите до две јаболка ако не се многу големи!

Чаша појадок се што ви треба за да преземете нешто. Не е торта што многу се крева, но е доволно голема за 6 лица да уживаат во парче. И подобро е да зарумени многу затоа што од вториот ден на складирање се стврднува. Дали се осмелувате да го подготвите?

Рецептот

Торта од овесна каша со јаболка и суво грозје
Овој овесен колач со јаболка и суво грозје има многу малку шеќер и е идеален за појадок или за носење на работа и уживање во средината на утрото со кафе.
Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 чаша брашно од цело зрно
 • 1 чаша снегулки од овес
 • 2 лажици панела
 • ½ на хемиски квасец
 • 1 лажичка цимет
 • Грст суво грозје
 • 1 чаша овесна каша или пијалок од бадем
 • 1 лажица маслиново масло
 • 2 мали, зрели јаболка
Подготовка
 1. Ја загреваме рерната на 180ºС и подмачкајте или обложете калап.
 2. Потоа, во сад, ги мешаме сувите состојки: брашно, овес, шеќер, квасец, цимет и суво грозје. Можете да го направите ова со шпатула или лажица.
 3. Откако ќе се измеша, додаваме млеко и масло и повторно мешаме додека не постигнеме хомогено тесто.
 4. Тогаш Истурете го тестото во калапот и ставаме на неа излупени и исечени јаболка, малку притискајќи ги за да ги внесеме делумно во тестото.
 5. Ние земаме до рерната и готвиме 35 минути. Проверуваме дали е добро направено и дали е, ја исклучуваме рерната и оставаме да одмори 30 часа во истата рерна со подотворена врата.
 6. Да заврши, Одмотајте ја тортата со овесна каша на решетка и оставете го целосно да се излади.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.