Торта од морков со замрзнување од сирење

Сакав да го најдам Рецепт за торта од морков совршено. Оваа морковска торта со погуста конзистентност од традиционалната торта и слична на сунѓер по својата подготовка, ме освои и е исто така лесна за правење!

Овој сладок десерт може да се сервира сам или со некаков вид глазура. Во овој случај користев а замрзнување од сирење и за да се наполни тортата и за да се покрие. Јас го направив тоа на едноставен начин, но можете да пробате малку повеќе во презентацијата, додавајќи повеќе слоеви сунѓерска торта или украсете ја со некое суво овошје.

Состојки

Торта од морков со замрзнување од сирење

За 8 лица:

 • 300 гр. пченично брашно
 • 150 гр. бел шеќер
 • 100 гр. кафеав шеќер
 • 230 мл. сончогледово масло
 • 4 HUEVOS
 • 2 лажиче прашок за пециво
 • 2 лажиче сода бикарбона
 • 1 лажиче мелен цимет
 • 1/2 лажиче сол
 • 250 гр. рендан морков (суров)
 • 50 гр. сецкани ореви
 • 50 гр. суво грозје

За замрзнување на сирење:

 • 250 гр. Сирење од Филаделфија
 • 55 гр. путер
 • 250 гр. шеќер за шеќер
 • 1 лажиче екстракт од ванила

Торта од морков со замрзнување од сирење

изработка

Ја загреваме рерната на 180ºС.

Ние почнавме просејување на брашното, квасец, бикарбонат и цимет.

Во друг сад ги победивме јајцата со шеќерот додека не се зголемат двојно волуменот. Додадете го маслото и продолжете да тепате сè додека не се интегрира добро.

Потоа, нежно ги интегрираме просеаните состојки, со помош на дрвена лажица. На крај го додаваме рендан морков, оревите и сувото грозје и мешајте додека сè не се интегрира добро.

Ние го покриваме дното на калапот со хартија за печење, подмачкајте ги страните и истурете го тестото. Ние го воведуваме во рерна околу 1 час или додека ножот не излезе чист. Можете да го направите вака или да го поделите тестото и да направите две колачи (имајте на ум дека тогаш времето на печење ќе биде приближно половина).

Додека ја печеме тортата ние подготвуваме замрзнување. За да го направите ова, победи го путерот неколку минути на собна температура, а потоа додадете го сирењето и екстрактот од ванила. Продолжуваме да матиме додека го додаваме шеќерот за шлаг додека не постигнеме хомогена маса. Ние го резервираме во фрижидер.

Откако ќе се подготви колачот, ги оставаме да се оладат, расклопуваме и отвораме на половина.

Тоа е само за изгради ја тортата. На плочата го ставаме првиот слој пандишпан и го покриваме со замрзнување. Го поставуваме вториот слој и ја покриваме целата торта со замрзнување со помош на шпатула. Се чуваме во фрижидер додека не го потрошиме. Од еден ден до следниот е многу побогато!

Сметки

Ако сакате да биде поспектакуларно, подгответе две колачи со назначено тесто и отворете ги двете на половина. На тој начин ќе имате еден најшарена торта четирикатни. Наполнете го секој кат со замрзнување и нацртајте некои детали во горната област со кесичката за пециво.

Како да направите мраз од сирење без путер

Замрзнување од сирење без путер

Ако поради некоја причина не сакате или не можете да го користите путерот, не грижете се. Бидејќи во прашање на рецепти, секогаш можеме да ја разликуваме непарната состојка за да ги направиме истите јадења и за целото семејство. Затоа, ако сакате да знаете како да се направи замрзнување на сирење без путер, ние ви покажуваме.

Состојки

 • 250 гр. крем сирење
 • 350 мл. шлаг
 • 200 гр шеќер за шеќер
 • лажичка ванила

Подготовка

Замрзнување за пандишпан

Haveе мора да го победите кремот, со шеќер и ванила. Секогаш запомнете дека колку е постуден кремот, толку подобар резултат нема да даде за рецептот. Кога тие ќе бидат добро интегрирани, време е да го додадете крем сирењето. Повторно, ќе мора да продолжите да тепате додека не добиете А.   прилично кремаста конзистентност. Толку е едноставно и без путер! Во овој случај, ние се одлучивме за крем за крем или исто така познат како млечен крем.

Од друга страна, ако сакате да му дадете малку поинтензивен вкус на сирење, можете да додадете 250 гр. на сирење маскарпоне, покрај истите состојки што ги споменавме погоре. Ако ви преостане, можете да го чувате во затворен сад во фрижидер. Без сомнение, тоа е уште една највкусна опција и за loversубителите на сирење. Сега можете, и со еден или со друг рецепт, да ги декорирате вашите колачи или да направите највкусен фил за вашите торти. Сигурно ќе успеете!

Доколку ви се допадна, еве уште еден рецепт, за чизкејк со моркови и сланина:

Торта од морков и сирење
Поврзана статија:
Торта од морков и сирење, извонредна мешавина од вкусови

Повеќе информации за рецептот

Торта од морков со замрзнување од сирење

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 390

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Lupita dijo

  Би сакал да ги дадат мерењата во 1 шолја 1/2 шолја и сл. Итн. За луѓето кои немаат вага, тортата морков е една од моите омилени благодарам

 2.   Кармен dijo

  Благодарам многу! Само што ја направив тортата и беше многу вкусна.

  1.    Марија васкез dijo

   Мило ми е што ти се допадна Кармен!

  2.    Наскоро dijo

   Здраво .. еден час не е премногу долг за да ја направам оваа торта? Благодарам однапред

   1.    Марија васкез dijo

    Секоја печка е различна, но ако сте навикнати да ја користите, веројатно добро ја познавате вашата. Во мојот, кој е стар човек, на пример, работите требаат само 10-15 минути да се направат подолго отколку што укажуваат на рецептите што ги читам. Или тоа или мора да ја покачам температурата. Идеално е секогаш да се следи по 35 минути.

 3.   Диего dijo

  Оваа торта има огромен успех. Овој вкусен, сочен и вкусен. Ви благодарам многу за рецептот. Се најдобро

  1.    Марија васкез dijo

   Фала Диего. Мило ми е што ти се допадна. Тоа е еден од моите омилени и релативно лесно е да се направи и тоа.

 4.   Марија Фернандез dijo

  Како да се подготви замрзнување на крем сирење!

 5.   Лилијан dijo

  благодарам за овој вкусен рецепт, сите ме сакате