Топла салата од брокула, ракчиња и компири со соја сос

Топла салата од брокула, ракчиња и компири со соја сос

Дали барате А. едноставен, брз и лесен рецепт? Пробајте ја оваа топла салата од брокула, ракчиња и компири со соја сос што ја предлагам денес. Многу е вкусно и заситува, идеално да го комплетирате вашето неделно мени сега кога сите се вративме на рутината.

Речиси сите состојки на оваа салата се додаваат сварени во неа освен ракчињата. Што значи тоа? Колку време ќе ви биде потребно да го подготвите, колку што се потребни компирот и јајцата за да се сварат? Состојки, кои од друга страна би можеле оставете го сварено претходниот ден Нема проблем, така што сè е побрзо кога ќе се вратите дома.

ракчиња, варен со лук и чили пиперот се клучот за оваа салата, на која сос од соја стави точка на сол. Лично, кога го додавам овој сос, не користам сол, но разбирам дека нема на сите да им се допадне на ист начин. Па, дали е подготвена, дали се осмелувате да ја подготвите оваа салата? Сè што треба да направите е да ги следите упатствата подолу.

Рецептот

Топла салата од брокула, ракчиња и компири со соја сос
Оваа топла салата од брокула, ракчиња и компири е многу вкусна и може да се подготви за кратко време. Научете како да го направите тоа и додадете го во вашето неделно мени.
Автор:
Тип рецепт: Салати
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 средни компири
 • 2 HUEVOS
 • 1 брокула
 • 300 гр. замрзнати ракчиња (одмрзнати)
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Каранфилче со лук од 2
 • 3 пиперчиња од кајан
 • Поздравниот сос од соја
 • Сал
Подготовка
 1. Излупете ги компирите и ги сечкаме на коцки. Ги готвиме во многу посолена вода 12-15 минути. Откако ќе омекнат, ги вадиме, ги цедиме и резервираме.
 2. Во исто време ги готвиме јајцата, 10 минути од кога водата ќе почне да врие. Потоа, ги вадиме и ги потопуваме во ледена вода за да се намали готвењето. На крај ги цедиме и ги оставаме да матат за да се лупат.
 3. Имаме само готви брокула во цветови, не повеќе од четири минути за да биде ал денте.
 4. Време е да пржете ги ракчињата. За да го направите ова, ставаме прскање масло во голема тава, две излупени чешниња лук и пиперките. Се пржиме додека чешнињата лук не почнат да добиваат боја и потоа ги додаваме ракчињата. Се пржиме додека не добијат боја.
 5. Потоа, ја додаваме добро исцедената брокула и а прскање сос од соја и прескокнуваме уште неколку минути.
 6. Да се ​​заврши додадете ги коцките компири до тавата и шуплината сварена. Гответе една минута и веднаш послужете ја топлата салата од брокула, ракчиња и компири со соја сос.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.