Кока од тиква, слатка закуска идеална за Ноќта на вештерките

кока-кола од тиква

Ако сакате да имате слатка закуска дома како придружба на вашето кафе, мора да го пробате ова кока-кола од тиква. Слатко кое со таа портокалова боја одлично се вклопува со темата за Ноќта на вештерките која како да преплави сè овој викенд, мост за многумина.

Ова е, без сомнение, еден од десертите од тиква во кој најмногу уживам во последно време. Клучот е во неговата едноставност и сладост, а и покрај тоа што тиквата е веќе слатка сама по себе, овој десерт не штедете на шеќер. Не е предлог за секој ден, се разбира, но вреди да се почестите со слатко уживање.

Оваа кока од тиква може да се облече на многу начини. Би можел додадете чоколадни чипови на тестото или поделете го тестото на два дела откако ќе се подготви и додадете какао на еден од деловите за да создадете мермерна тиква и какао кока. Можете да бидете креативни колку што сакате или знаете како.

Рецептот

Кока од тиква, слатка закуска идеална за Ноќта на вештерките
Оваа торта од тиква е едноставна и одлична алтернатива за придружба на кафе или послужување како десерт на Ноќта на вештерките.

Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 8

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 3 HUEVOS
 • 150 гр. на шеќер
 • 120гр благо маслиново масло
 • 250гр пире од печена тиква
 • 250 гр. Од брашно
 • 10 гр. хемиски квасец
 • Chешка сол.
 • Шеќер и мелен цимет за бришење прашина

Подготовка
 1. Ја загреваме рерната на 180ºС.
 2. Ние ги победивме јајцата со шеќерот со неколку електрични шипки додека не се удвои волуменот и избелат.
 3. Тогаш додадете го маслото малку по малку без да престане да се меша.
 4. После Го интегрираме пирето од тиква.
 5. И, конечно го вметнуваме просеаното брашно измешано со прстофат сол и хемиски квасец.
 6. Тестото го истураме на а фонтана (20×28 см.) се покрива со хартија за печење и се става во рерна.
 7. Се печеме околу 25 минути а потоа ја отвораме рерната и ја посипуваме со мешавина од шеќер и цимет.
 8. Печете уште пет минути или додека не боцкате со чепкалка или нож да видиме дека е готово.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.