Мини кроасани со цимет, супер лесно!

Мини кроасани со цимет

Пристигнува викендот и копнеете по нешто слатко, но не ви е да ја превртите кујната наопаку. Дали ви се случило? Во тие прилики овие мини кроасани со цимет со одлична алтернатива. А тоа е дека ви требаат само 4 состојки и парче маса за да ги подготвите.

Тие кроасани ги сакаат сите и нема да ви требаат повеќе од 35 минути за да ги подготвите. ги направивме со комерцијални листови од лиснато тесто, малку путер, цимет и шеќер. Исто така, ако барате позлатна завршница, ќе ви треба јајце за да ги исчеткате пред да ги однесете во рерната.

правејќи ги е Детска игра па дури и овие би можеле да учествуваат во нејзината подготовка. Така да, покрај слаткото задоволство, тие се фантастичен начин да ги забавувате најмалите во дождливо пролетно попладне. Дали ќе се осмелите да ги подготвите?

Рецептот

Мини кроасани со цимет, многу лесно!
Овие мини кроасани со цимет се многу едноставни и совршен додаток на кафе или чај во попладневните часови. Пробајте ги!
Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 листови лиснато тесто
 • 2 лажици стопен путер
 • 2 лажици шеќер
 • Цимет во прав
 • јајце за четкање
Подготовка
 1. За почеток го распоредуваме листот од лиснато тесто на тезга, без да ја тргаме хартијата.
 2. После премачкајте со путер и врз него посипете го шеќерот.
 3. Тогаш посипете цимет великодушно.
 4. Потоа, само треба да земеме една од пократките страни на листот и да ја однесеме на другиот крај. Со други зборови, преклопете го листот од лиснато тесто на половина, лесно притискајќи со рацете.
 5. Сега стоиме пред лиснатото тесто исечеме триаголници со машина за пица. Почнуваме од долниот лев агол и ја доведуваме линијата приближно 4 сантиметри десно од горниот лев агол. Продолжуваме вака создавајќи триаголници додека не го завршиме целото тесто. Излегуваат околу 8.
 6. После ги виткаме триаголниците од основата до врвот и ги ставаме на обложен плех, имајќи предвид да го спуштиме крајниот врв.
 7. Откако се ќе заврши, четка со јајце и ставаме во рерна.
 8. Се печеме на 180ºС приближно 25-30 минути.
 9. Потоа извадете го и посипете со шеќер во прав.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.