Супа со тестенини од ориз, тиквички и ракчиња

Супа со тестенини од ориз, тиквички и ракчиња

Колку е убаво чувството на топла супа кога ќе се вратите дома! Не се согласувате? Е супа со тестенини од ориз, тиквички и ракчиња ми се едни од омилените, сеуште не сум нашол некој што не сака. Исто така, нè поттикнува да си играме со неговите состојки, што ни овозможува да го прилагодиме на нашата оставата, чајната кујна.

Оваа супа е во основа супа од зеленчук. Кромид, тиквички, праз и морков се неговите главни состојки заедно со тестенините од ориз и ракчињата кои се додаваат во последен момент. И тоа е дека фидото од ориз треба само да се потопи 4 минути во топла вода за да се направи.

Немате тиквички туку друг зеленчук како брокула, карфиол или боранија? Обидете се да го направите тоа така што ќе го замените со еден од нив. За подготовка на чорбата можете да користите комерцијална супа од зеленчук или ако се многу солени, комбинирајте ги со вода како што правам јас. Подготвени да го подготвите?

Рецептот

Супа со тестенини од ориз, тиквички и ракчиња
Оваа супа со тестенини од ориз, тиквички и ракчиња е идеална за загревање кога ќе се вратите дома во зима. Лесни и хранливи.
Автор:
Тип рецепт: Супи
Порции: 4-6
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 лажица маслиново масло
 • ½ голем кромид
 • 1 тиквичка
 • Моркови 2
 • 1 праз
 • 1 лажичка двојно концентриран домат
 • 2 чаши супа од зеленчук
 • 3 чаши вода
 • 250 гр. замрзнати варени излупени ракчиња
 • Некои тестенини од ориз (количина по вкус)
Подготовка
 1. Ние го исекуваме кромидот, празот и излупениот морков и тиквичките исечкајте ги на ситни коцки.
 2. Во тепсија, со една лажица масло, го пржиме зеленчукот во текот на 5 минути.
 3. Подоцна ги додаваме концентрираниот домат, чорбата и водата и варете околу 20 минути.
 4. Конечно, додадете ги ракчињата и тестенините ориз и варете уште 2 минути.
 5. Го исклучуваме огнот, ја тргаме тепсијата од неа и ја оставаме супата со тестенини од ориз да одмори неколку минути пред да ја послужиме.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.