Спанаќ со бел лук и зелен аспарагус

Денес ви донесовме уште еден наш здрав и „зелен“ рецепт. Предложивме да пристигнеме совршено на операцијата бикини за ова лето (што е едвај еден месец и неколку недели), но без да престанеме да јадеме вкусно и разновидно. Ако сакате зеленчук, особено спанаќ и аспарагус, ова Изматени јајца со спанаќ со бел лук и зелен аспарагус ќе го сакаш Сите состојки се свежи, со кои се уверуваме дека тоа е нешто што ние самите го правиме целосно и претходно не поминало низ никаков метод на зачувување и / или замрзнување.

Ако сакате да знаете кои состојки сме ги користеле и количините што ги додадовме од секоја од нив, продолжете да читате.

Спанаќ со бел лук и зелен аспарагус
Спанаќот со бел лук и зелен аспарагус е идеално јадење за јадење здраво, вкусно и истовремено, во согласност со диетата.

Автор:
Кујна соба: Шпански
Тип рецепт: Verduras
Порции: 2

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 500 грама свеж спанаќ
 • 200 грама зелен аспарагус
 • 4 чешниња бел лук
 • ½ кромид
 • 2 HUEVOS
 • Маслиново масло
 • Сал
 • Црн пипер
 • Лук во прав

Подготовка
 1. Првото нешто што ќе сториме е темелно да ги измиеме и зелениот аспарагус и свежиот спанаќ. Вториот, откако ќе се измие со топла вода, ќе ги оставиме да се исцедат. Во меѓувреме, со аспарагус, ќе ги исечеме краевите и ќе ги оставиме подготвени да се превртуваат и превртуваат во тава со малку маслиново масло. Сакаме да ги испечеме малку да не ги оставиме премногу готови. Откако ќе ги завршиме, ги оставаме настрана на чинија и ги сечеме на мали коцки.
 2. Во истата тава каде што го направивме аспарагусот, повторно додаваме малку маслиново масло и го додаваме 4 лук добро излупени и исечени. Ние го правиме истото со половина кромид. Ги оставаме малку да се динстаат и потоа додаваме добро исцеден спанаќ.
 3. Ние го спуштаме огнот на половина и мешаме секој малку. Спанаќот ќе ослободи многу вода, па кога ќе останат без вода, додадете аспарагус и додадете го сол, црн пипер и лук во прав. Ако ја подигнеме топлината, водата со спанаќ ќе се потроши порано.
 4. Следниот чекор ќе биде додавање две јајца и промешајте ги за да ги направите изматените јајца. Оставиме уште околу 5 минути и оставиме настрана.

Нутриционистички информации по порција
Калории: 375

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.