Сосирани печурки и црвена пиперка

Сосирани печурки и црвена пиперка

Денес ве предлагам во Рецепти за готвење а многу лесен рецепт: запечени печурки и црвена пиперка. Тоа е предлог што можеме да го послужиме како почетник, но исто така и одлична лесна вечера за целото семејство. И состојките и начинот на постапување се едноставни, што повеќе можеме да побараме?

За да го подготвиме овој рецепт што го користевме цели свежи печурки, но можете да користите печурки во четвртини или парчиња и ќе заштедите време. Чистењето на тавата сега е сè што треба да се направи за да се подготви овој рецепт што го зачинивме со снегулка сол, црн пипер и магдонос.

Сосирани печурки и црвена пиперка
Запечените печурки и црвената пиперка што ги подготвуваме денес е одличен предлог како почетна или лесна вечера. Лесно и брзо за правење.
Автор:
Тип рецепт: Јадење
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 250 гр. печурки
 • ½ црвена пиперка
 • Каранфилче со лук 1
 • Сал
 • Црн пипер
 • Магдонос
 • Маслиново масло
Подготовка
 1. Ние ги чистиме печурките и исушете ги. После тоа, ламинираме или сечеме на четвртини и резервираме.
 2. Ние ја миеме црвената пиперка и го сецкаме на мали плоштади.
 3. Во тава ставаме 3 лажички од маслиново масло да се загрее.
 4. Ние мелено лук и пржете го неколку секунди, внимавајќи да не изгори.
 5. Ние ја вметнуваме пиперката и соте 4 минути, мешајќи од време на време.
 6. Додадете ги печурките и соте на средна топлина до тендер. Ние сезона по наш вкус.
 7. Пред сервирање, посипете со магдонос.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 98

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.