Салата од леблебија со лосос, авокадо и сладок компир

Салата од леблебија со лосос, авокадо и сладок компир

Не е потребно да се комплицирате за да уживате во здраво јадење на оброк. Салати со мешунки Тие се подготвени за нешто повеќе од 10 минути и стануваат одлична алтернатива за оние денови без време во кои, сепак, не сакаме да се откажеме од ништо.

Салата од леблебија со лосос, авокадо и сладок компир тоа е само една од многуте комбинации што можете да ги создадете. Можете да дозволите да се занесувате од вашите вкусови или како мене од потребата да ги искористите оние остатоци што ги имате во фрижидерот. Во мојот случај еден парче лосос претходната вечер на скара и зрело авокадо.

Можете да користите исушени наут за да го подготвите ова јадење и да ги готвите во шпорет под притисок, или да фрлите едно од тие тегли варен наут така помогна. Откако ќе ги соберете сите состојки во сад или сад за салата, ќе треба само да ги облечете. Сакам да го правам со основна винегрета и малку црвен пипер. И ти?

Рецептот

Салата од леблебија со лосос, авокадо и сладок компир
Салата од леблебија со лосос, авокадо и сладок компир што ја предлагам денес е вкусна и здрава. Совршен за храна.
Автор:
Тип рецепт: Салати
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 100 -120 гр. суви наут, варен
 • 1 сладок компир
 • 1 агуацат
 • 12 домати од цреша
 • ½ црвен кромид
 • ½ црвена пиперка
 • ½ лажичка црвен пипер
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Балсамичен оцет
Подготовка
 1. Ние го лупиме слаткиот компир, го сечеме на коцки или стапчиња Дебелина 1,5-2 см и ја носиме во рерна на 180ºС додека не стане мека: не повеќе од половина час.
 2. Во истиот плех завиткан во албарна хартија, или на скара, ние готвиме свежо парче лосос неколку минути.
 3. Додека, исецка на кромид и бибер и исечете ги доматите од цреша на половина.
 4. Подоцна во фонтана ги комбинираме зготвените наут (измиени и исцедени без конзервирани леблебии) со свежо сецкани состојки, печен сладок компир, лушпест лосос и авокадо.
 5. Зачинете со црвен пипер, маслиново масло и оцет, измешавме и уживавме во салатата од леблебија со лосос, авокадо и сладок компир.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.