Белење варено со компири

Белење варено со компири

Се сеќавам дека првиот пат кога го јадев ова јадење беше кога бев мала (имав околу седум или осум години) во куќата на баба ми. Отпрвин не ми се допаѓаше, бидејќи не сум многу риба, но таа супа со многу благ вкус, зачинета со допир оцет и оние компири и моркови за бебиња, Ги сакав!

Оттогаш е многу здраво јадење едвај содржи калории, така ќе биде одлично за оние луѓе кои се на диета, а исто така многу богати сега во зима што сакате да се топли јадења и лажица. Ако сè уште не сте го пробале, силно препорачувам да го направите тоа. Вие нема да жалам!

Белење варено со компири
Белењето варено со компири и моркови е идеално ако сте на диета и сакате да добиете добар „куп“ здрави рецепти. Вклучете ја и оваа!
Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Риба
Порции: 4-5
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 белце, исечено
 • 3 средни компири
 • Моркови 2
 • 4 чешниња лук
 • 1 cebolla
 • 2 ловорови лисја
 • Сал
 • Маслиново масло
 • Оцет
 • Вода
Подготовка
 1. Во тенџере ќе ги додадеме сите состојки една по една. Првото нешто ќе биде да се исчисти риба и исечете го на парчиња, вклучувајќи опашки и со исклучок на главата.
 2. На лук тие ќе бидат излупени и цели, кромид се сече на половина на две добри парчиња, и двете моркови Тие ќе бидат излупени и исечени на коцки, исто како и оние патати.
 3. Theе го наполниме садот со вода и ќе го додадеме ловоров лист, на сол и поздравниот на маслиново масло.
 4. Следното нешто ќе биде да го покриете садот и да оставите сè да се готви приближно 20-25 минути.
 5. Откако компирот ќе омекне, ќе додадеме добар млаз од оцет и ќе оставиме уште 5 минути. Ние мешаме и тоа е тоа! Секој ручек!
Сметки
Ако сакате магдонос или коријандер можете да додадете неколку гранчиња во последните 5 минути од готвењето.
Оцетот можете да го замените и со малку сок од лимон.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 250

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   џоглески55 dijo

  ДОБРО ВРЕМЕН И БОГАТ, ВИ БЛАГОДАРАМ

 2.   Хозе П. dijo

  Јас сум вулгарен во кујната и го следев овој рецепт чекор по чекор, (повторувам знам многу малку, и не се смеам), моето прашање ... кога ставате белците да готват?
  Го ставам кога ќе речеш: додадете ги сите состојки една по една ... Замислете како изгледа белката.

 3.   Хозе П. dijo

  Јас сум нов човек во готвењето, пред сè и најважно, и се извинувам за моето незнаење. Но, дали се додава белката на почетокот со сите состојки? Јас го направив тоа вака и замисли како се покажа. Можете ли да ми потврдите?
  Ви благодарам многу и честитки.

 4.   Марија dijo

  Овој рецепт е одличен и многу здрав.