Рецепт за пилешко фидеуа

Пилешка јуфка

Соочени со многу денови отсуство, денес ви донесувам многу вкусно и лесно подготвено јадење. Тоа е рецепт за пилешко фидеуа, многу сочен начин да се готват пилешки тестенини.

Пилешкото е храна која нема премногу готвење, така што овој рецепт може да се направи за кој било експресен ручек импровизиран

Состојки

до 2 луѓе:

 • 1/2 кромид.
 • 1/2 зелена пиперка.
 • 1/4 црвена пиперка.
 • 2 домати
 • Тестенини дебели
 • Бело вино за готвење.
 • Вода
 • 2 мали пилешки гради.
 • Сол
 • Мајчина душица.

Подготовка

За да го направиме овој прекрасен рецепт за фидеуа од пилешко, првото нешто што треба да направиме е исецкајте го целиот зеленчук во многу мали коцки, бидејќи ќе ги оставиме цели, а има и вечери кои не сакаат да наоѓаат никаква состојка во устата.

Пилешка јуфка

Откако целиот зеленчук ќе се исецка, ќе продолжиме да правиме а софрито со нив. Ова мора да биде целосно исцрпено за да се додаде пилешко на коцки.

Пилешка јуфка

Кога ќе видиме дека пилешкото ја сменило бојата, ќе продолжиме да додаваме сол и мајчина душица, како и малку бело вино. Кога ќе испари алкохолот, ќе додадеме вода додека не покрие.

Потоа, кога водата ќе почне да врие, ќе додадеме масни тестенини за типичната фидеуа. Ако сакате да е суво, веќе знаете дека за секоја чаша јуфка или ориз има по две вода, па ако сакате, ќе додадеме уште малку вода.

Конечно, ние ќе готвиме јуфки во супа на средна топлина. 15 Minutos И ... тоа е тоа! Ајде да ја пробаме оваа вкусна фидеуа со пилешко. Се надевам дека Ви се допаѓа!.

Повеќе информации - Тестенини со ракчиња

Повеќе информации за рецептот

Пилешка јуфка

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 258

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Соња. dijo

  Импресивно, стана вообичаено јадење дома. ви благодарам за овој неверојатно вкусен рецепт.

  1.    Але Хименез dijo

   Ви благодарам многу на Соња, и ви благодарам што нè следевте !!

 2.   Patricia dijo

  Кога додавате јуфки, тие мора да се готват или готват со пилешко и зеленчук благодарам