Ребра во сос од пиво

Ребра во сос од пиво. Кој не сака некои свински ребра? Па, ова со пивскиот сос ќе ви се допадне многу, тоа е едноставно јадење за правење и со одлични резултати, тие се многу добри, нежни и сочни и со сос за потопување леб.
на ребрата се многу сочни и исто така економично месо, затоа можеме да подготвуваме добри јадења без да трошиме многу.
LСвинско ребра во пиво Тоа е јадење што можеме да го подготвиме однапред, можеме да го подготвуваме од еден ден до следниот, јадење што може да биде придружено со пржени компири, зеленчук, печурки.
Друг начин да се подготват ребра, со малку состојки што ќе им се допаднат на целото семејство.

Ребра во сос од пиво
Автор:
Тип рецепт: Carnes
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 килограм свински ребра
 • 1 cebolla
 • 2 чешниња лук
 • 1 лименка пиво 330мл.
 • Пимиента
 • Нафта
 • Сал
Подготовка
 1. За да ги подготвиме ребрата во сос од пиво, прво ги чистиме ребрата, исечете ги на мали парчиња, зачинете со бибер и сол.
 2. Во тенџере ќе додадеме добар млаз масло кога маслото е жешко, кафеавите ребра на висока топлина, додека не добијат златно-кафеава боја.
 3. Исецкајте го кромидот и лукот, кога ребрата ќе станат златни, додадете го кромидот.
 4. Ние мешаме и оставаме неколку минути, така што сè ќе се готви заедно и кромидот се излачува, проследено со додавање на мелен лук.
 5. Оставете сè неколку минути, додадете го пивото, оставете го алкохолот да испари неколку минути и додадете мала чаша вода, малку сол и оставете да се готви околу 30 минути.
 6. По ова време ќе ја вкусиме солта, проверете дали ребрата се нежни, исправете ги и исклучете ги.
 7. И тие ќе бидат подготвени за јадење !!!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.