Пупки од микробранови моркови

Пупки од микробранови моркови

Дали се сеќавате на микробранова морков Што ве научивме да подготвувате неодамна? Денес ќе го искористиме повторно за да подготвиме А. лесен и освежувачки стартер: Микробранови пупки со моркови. Едноставно јадење во кое на нашите класични моркови ќе им дадеме уште еден пресврт.

Салатите стануваат совршени почетнички во овој период од годината. Кога удира топлината, нема ништо како свежината на некои пупки и некои зелени лисја во комбинација со други. овошје и зеленчук да ја започне храната. Во овој случај, списокот на состојки не може да биде поедноставен: пупки, морков, домат, кромид и суво грозје.

Justе потрае нешто повеќе од осум минути подгответе го морковот во микробранова печка. Минути што можете да ги искористите, како што направив, за да ги подготвите останатите состојки и преливот. Изберете го оној кој најмногу ви се допаѓа; Само што додадов сол, бибер и екстра девствено маслиново масло. Дали се осмелувате да го подготвите?

Рецептот

Пупки од микробранови моркови
Овие пупки од морков во микробранова печка се совршени како почетник, лесни и освежувачки за борба против најжешките денови.
Автор:
Тип рецепт: Салати
Порции: 1
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 големи моркови
 • 1 пупка
 • 1 зрел домат
 • ½ пиперчиња
 • Грст суво грозје
 • 1 копче путер
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Сал
 • Пимиента
Подготовка
 1. Ние ги лупиме морковите и ги пресекуваме на половина, и по должина и по ширина. Подоцна секој стап го делиме на два дела по должина, така што им треба помалку време за готвење.
 2. Ние ги ставаме во длабока чинија или тупер и додаваме вода така што ќе ја покрие целата основа на садот или туперот. Во мојот случај, прст вода. Потоа, ги зачинуваме морковите и го покриваме контејнерот со најлонска фолија за да ги однесеме во микробранова печка.
 3. Ние готвиме со максимална моќност за 5-6 минути или додека морковот не омекне.
 4. Додека ние ги искористиме отворете ја пупката на два дела, исецкајте го доматот и исечкајте го пиперчето. Ги мешаме овие последни две и ја ставаме смесата на пупките или каде и да сакате.
 5. Откако стапчињата моркови ќе станат меки, ги откриваме, ставаме путер врз нив и варете една минута со функција за скара.
 6. Ние додаваме во салатата и стапчиња морков и суво грозје.
 7. За да завршиме сол и бибер и вода со маслиново масло пупките со моркови во микробранова печка.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.