Пржени кнедли полнети со флан

Пржени кнедли полнети со флан Тие се вкусен десерт, многу едноставен и брз за подготовка.

Идеален за придружба на кафе или за ужина, десерт кој ќе им се допадне на сите, бидејќи фланот е многу популарен десерт.

Пржени кнедли полнети со флан

Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 4

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 1 чаша млеко
 • 1 плик подготвен за флан
 • 6-8 лажици шеќер
 • Сончогледово масло
 • 1 пакување кнедли
 • Шеќер во прав

Подготовка
 1. За да ги направиме пржените кнедли полнети со флан, ќе започнеме со подготовка на фланот, ќе ги следиме чекорите на производителот.
 2. Млекото назначено на пликот го ставаме да се загрее во тенџере, вадејќи дел што го резервираме во чаша. Во млекото што го имаме на оган го додаваме шеќерот, ќе мешаме добро да се раствори.
 3. Во чашата каде што го имаме резервираното млеко, го додаваме пликото флан, промешуваме и убаво мешаме додека убаво да се исфрли и да нема грутчиња.
 4. Кога млекото што го имаме на оган ќе почне да врие, го додаваме тоа што е во чашата, непрекинато мешајќи додека не почне да се згуснува.
 5. Откако кремот ќе стане густ, тргнете го од оган. Оставаме да се излади.
 6. Тестото за кнедли го ставаме на тезга, а во секое тесто по една лажица крем, го затвораме тестото запечатувајќи ги рабовите со вилушка.
 7. Загрејте ја тавата со многу масло на средна температура, кога ќе се загрее додадете ги кнедлите, пржете ги од двете страни по неколку минути или додека не поруменат.
 8. Ги тргаме кога се, ќе ги ставиме на чинија каде ќе имаме лист кујнска хартија за да се ослободи вишокот масло.
 9. Ставете ги кнедлите на чинија за сервирање, посипете ги со шеќер во прав и послужете.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.