Појадок од бадемово млеко со овес, семиња и овошје

Во последно време сум во фаза на експериментирање во кујната, особено во што да се прави појадок и закуски тоа значи. Јас навистина сакам кафе, но секогаш кога ќе го пијам, додавам малку обезмастено млеко бидејќи кафето е само горко за моето непце. Работата е во тоа, со месеци забележував дека кога го пијам овој дел од млекото на ден (околу чаша и пол) не се чувствува премногу добро на моето тело. Варењето на храната станува потешко и побавно.

Зошто го велам ова? Бидејќи во последно време наместо да пијам типично кафе со млеко наутро и тост со маслиново масло, путер или шунка, сакам да пробам различни пијалоци кои не се на пазарот за да го заменат традиционалното кравјо млеко од секогаш, но може да се комбинираат. Јас скоро секогаш имам во фрижидер пијалок од овес, бадем и пијалок од соја. Овие пијалоци познати и како „млеко“ даваат поинаков шмек на појадокот и носат нови вкусови. Тука е и пијалокот или оризовото млеко, за кое велат дека е исто така многу добро, но сè уште не сум го пробал, па не можам да зборувам за тоа. Од сите гореспоменати, мој омилен несомнено е бадемово млеко, иако е точно дека е оној со најголема содржина на шеќер, па затоа не е погодно да се злоупотребува.

Следно, ќе ви кажам од што се состоеше мојот појадок денес и ве поканувам сите да го пробате. Тој е вкусен и многу здрав, бидејќи содржи семиња и овошја со сите или скоро сите хранливи материи што му се потребни на телото секој ден. 100% препорачано!

Појадок од бадемово млеко со овес, семиња и овошје
Овој појадок со бадемово млеко со овес, семиња и овошје е идеален за оние на кои им е досадно секогаш да имаат ист појадок и сакаат да варираат малку.
Автор:
Кујна соба: Шпански
Тип рецепт: појадок
Порции: 1
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 200 мл бадемово млеко
 • 4 јагоди
 • Сушено овошје (банани, праски, сливи, кокос, ананас, суво грозје, ...)
 • Семиња (семки од тиква, семки од сончоглед, итн ...)
 • Овесна каша
Подготовка
 1. Она што го правам е да додадам 200 мл бадемово млеко во сад или голема чаша и загревајте ја само една минута во микробранова печка.
 2. Следно, го додавам овесна каша (Приближно 2 лажици лажици), сувото овошје (продадено во билкари), уште две лажици и, конечно, семиња (Лажици со 2 десерти).
 3. Последното што додавам е 4 јагоди добро измиени и исечени на мали парчиња.
 4. Се движам добро, и тоа е тоа. Па, хранлив појадок подготвен за неколку минути. Дали има нешто полесно?
Нутриционистички информации по порција
Калории: 320

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.