Превртена торта од портокал

Превртена торта од портокал

Дома, торта никогаш не недостасува за време на викендот. Појадок и попладневен чај се времињата вообичаено избрани за да пробате нови комбинации или да повторите некои од нашите омилени. Викендов беше ова портокалова инвертна торта оној што ја окупираше нашата трпеза.

На секој што сака десерти со цитрус ќе му се допадне оваа торта. Ова е исто така најдобро време да се направи тоа, со што се искористува а овошје на сезоната како портокалова. Можете да додадете ореви во него покрај портокалот за да ја збогатите неговата текстура. Се одлучив за лешници, но може да користите и бадеми. Дали ќе го докажеш тоа?

Превртена торта од портокал
Оваа портокалова торта е одличен сезонски предлог. Идеално да служи како појадок или десерт со крем или сладолед.

Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Десерт,
Порции: 8-12

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 4 HUEVOS
 • 220 гр. на шеќер
 • 150 гр. Од брашно
 • 1 лажиче хемиски квасец (кралски)
 • 150 гр. стопен маргарин
 • 120 гр. мелени лешници
 • 1 лажиче кора од портокал
Прелив од портокал
 • 125 мл вода
 • 225 гр. на шеќер
 • 2 портокали исечени на многу тенки парчиња

Подготовка
 1. Ние ја загреваме водата со шеќер и готвиме додека не се раствори. Додадете ги портокалите и варете 10 до 15 минути додека не дојде овошјето меки и сирупни но задржи ја формата. Ние одделуваме овошје и сируп одделно.
 2. Ние ги победивме јајцата со шеќерот до бело.
 3. Ние го додаваме стопен маргарин, лешниците и кора од лимон и се мешаат.
 4. Ние го квасиме брашното и квасецот и додадете во претходната мешавина со шпатула правејќи обвивни движења.
 5. Ние го обложуваме дното на калапот со хартија за печење и ја загреваме рерната на 190ºС.
 6. Ние го ставаме портокали на позадината, на curубопитен начин - превртувањето ќе биде она што го гледате.
 7. Горе го истураме тестото на тортата и измазнете ја површината.
 8. Ние печеме 40-50 минути.
 9. Откако ќе се испечеме, оставивме тортата да се излади на решетка, но сепак во калапот и кога ќе биде целосно ладно, се расплетуваме и сликаме со сирупот резервиран

Нутриционистички информации по порција
Големина на порција: 365

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ДОЛОРИ АЛБА ОРИЛÁН dijo

  НАЧИН ДА БИДЕ «» ЧАЧИ ПИРУЛИ «»

 2.   ДОЛОРИ АЛБА ОРИЛÁН dijo

  Мислам дека СЕ ВЕREЕ ВЕIDЕ ID. СПЕКТАКУЛАРНО.
  И ОНА КОЈА Сè уште не сум го направил. БЛАГОДАРАМ… .БЛАГОДАРАМ… .И БЛАГОДАРАМ. ПРИЈАТЕЛ

  1.    Грациела dijo

   Јас го пробав. Ова е многу добро !!!

   1.    Марија васкез dijo

    Мило ми е што ти се допадна Грациела!