Полнети пупки од зелена салата

Полнети пупки од зелена салата

Понекогаш е многу тешко за нас да направиме брз рецепт кој, истовремено, е здрав, бидејќи е нормално дека зелената салата се користи за оние здрави вечери на диети за слабеење. Самата зелена салата е обично без вкус, затоа денес ви даваме одлична идеја за полнење на нејзините лисја.

Овој фил може да биде многу разновиден, во зависност од храната што најмногу ја сакате. Во овој случај, ги наполнивме со јајце и туна за оние неочекувани вечери со пријатели во кои има тенденција да се прават. брзи закуски. Со овој аперитив сигурно ќе успеете.

Состојки

 •  Пупки од зелена салата.
 • 2 конзерви туна.
 • 3 јајца.
 • Маслиново масло
 • Сол
 • Парчиња шунка.

За мајонез:

 • 1 јајце
 • Нотка сол
 • Поздравниот оцет или сок од лимон.
 • Маслиново масло

Подготовка

Прво, ќе ставиме варете ги јајцата во мало тенџере со вода околу 12 минути. По ова време ќе ги оладиме под чешмата за вода и ќе ги излупиме.

После тоа, ќе ги исецкаме овие јајца и ќе ги ставиме во сад. Што повеќе, ќе ги отвориме конзервите со туна, ќе го елиминираме маслото од неговата внатрешност со добро исцедување и исто така ќе ги вметнеме во садот.

Потоа, ќе направиме А. домашен мајонез. Во чаша за ќотек, ќе ги распоредиме јајцето и нотка на сол, ќе почнеме да матиме со миксер и ќе го додадеме маслиновото масло малку по малку, во ситно браздиче, така што ќе се врзува додека текстурата на мајонезот се постигнува.

Конечно, ќе го додадеме мајонезот во садот и добро се мешаме, така што сè е интегрирано. Е наполниме секој лист од пупките од зелена салата и ќе ставиме половина парче валана серано шунка за украсување.

Повеќе информации за рецептот

Полнети пупки од зелена салата

Вкупно време

Килокалории по порција 203

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.