Подгответе го овој разновиден ослич во сос со компири и грашок

Ослич во сос со компири и грашок

Денеска ве поканувам да подготвите рецепт кој за мене е сигурна работа: Хаке во сос со компири и грашок. Рецепт со кој можете да го комплетирате вашето неделно мени но и а маса за забавасекогаш со добри резултати. Дали ви го привлекува вниманието?

Дали имате 40 минути? Потоа можете да го подготвите овој рецепт за кој исто така ви давам поим за тоа како можете да се прилагодите на различни ситуации. Користете замрзната риба секојдневно ако свежата риба значи многу трошоци и резервирајте ја за големи пригоди. Додадете варено јајце ако сакате да го комплетирате рецептот и да додадете, кога треба да му дадете попразничен шмек, некои ракчиња или школки за декорација.

Зарем не изгледа како многу разновиден рецепт на хартија? Па, почекајте да го пробате, бидејќи е вкусен. А сите состојки се многу едноставни, бидејќи ќе имате време да проверите. Да се ​​спуштиме на тестото? Ставете ја престилка, да почнеме! Не грижете се ако ќе го јадете навечер. Тоа е еден од оние рецепти кои можете да се подготвите однапред нема проблем.

Рецептот

Ослич во сос со компири и грашок
Овој ослиќ во сос со компири и грашок е многу разновиден и ќе стане сигурна работа во вашата кујна во секоја ситуација. Забележете!
Автор:
Тип рецепт: Риба
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 4 филе од ослиќ
 • прстофат брашно
 • Сол и бибер
 • ½ кромид, мелено
 • 2 чешниња лук, мелено
 • 1 голем компир тенко исечен
 • ½ чаша бело вино
 • ½ чаша мелени домати
 • 2 чаши супа од зеленчук
 • 1 чаша замрзнат грашок (одмрзнат)
 • Магдонос (подобро свеж)
 • Маслиново масло
Подготовка
 1. Зачинете го и лесно набрашнете го осличот означете го во тенџере со маслена позадина. Откако ќе завршиме, го отстрануваме осличот и резервираме.
 2. Во истото масло Сега го пржиме кромидот и лукот ситно сецкан 5 минути.
 3. После додаваме компири и пржете уште неколку минути пред да го додадете белото вино.
 4. Целото го готвиме неколку минути така што дел од алкохолот испарува.
 5. Тогаш го додаваме доматот, супа и магдонос и оставете ја смесата да се готви 20 минути за да омекне компирот.
 6. Кога се речиси меки додадете го грашокот и осличот (и повеќе супа ако е потребно) и варете уште 5 минути, поместувајќи ја тавата од време на време.
 7. Осличот го сервираме во сос со компири и лут грашок.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.