Пилешки фаџити

на пилешки фаџити, популарен во мексиканската гастрономија. Овој пат ги подготвив со пилешки ленти и зеленчук, зачинети со зачини. Можеме да ги подготвиме со кое било друго месо што ни се допаѓа. Тие се служат на врвот на палачинки од пченица или пченка, претходно загреани на решетка или сатен.

Тоа е многу едноставна подготовка што можеме да ја направиме по наш вкус, зеленчукот мора да биде целосен и не мора многу да го кркате. Овие палачинки во форма на ролна се забавни за јадење.

Може да послужите сè на чинии и секој вечера да си ја подготви фаџитата по свој вкус.

Пилешки фаџити
Автор:
Тип рецепт: платон
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 2 пилешки гради
 • 1 pimiento rojo
 • 1 зелена пиперка
 • 1 cebolla
 • 2 Tomate
 • Масло сол
 • Пимиента
 • 1 кесичка зачини
Подготовка
 1. Ги чистиме градите и ги исекуваме на не многу густи ленти, исто така ги исекуваме пиперките во ленти и кромидот.
 2. Излупете ги и исечете ги доматите на мали парчиња.
 3. Во тава ставаме малку масло, ги заросуваме пиперките и кромидот. Додадете ги парчињата домати, изрендајте сè заедно, додајте сол, бибер, додајте го зачинот што веќе ги има сите зачини.
 4. Го отстрануваме зеленчукот и во истата тава со малку повеќе масло ги ставаме пилешките ленти и ги кафеави, ставаме малку сол.
 5. Takeе земеме тава со големина на палачинки, ставаме неколку капки масло и ги ставаме палачинките, ќе ги зарумениме од двете страни на средна топлина, не треба да се палат.
 6. Oneе ги ставиме палачинките во еден извор, зеленчукот во друг и пилешкото во друг.
 7. Willе ги собереме палачинките, секој по свој вкус, најпрво зеленчукот, на врвот на пилешките ленти. Ние навивам фаџита и подготвени за јадење.
 8. Може да биде придружено со рендано сирење, лисја од зелена салата.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.