Пилешка чорба со артишок и грашок

Пилешка чорба со артишок и грашок

Јас сум overубител на чорби, не ги отфрлам од мојата диета или од лето, иако ги консумирам повремено. Оваа пилешка чорба е многу комплетно јадење благодарение на одличното придонес на зеленчук и тоа е начин за нивно воведување во исхраната на оние кои најмногу им одолеваат.

Бидејќи секоја чорба бара свое време за готвење, време од кое можете да искористите да читате или да работите други домашни работи, времето не е оправдување овде! Аромата што ова ќе ја даде во вашата кујна пилешка чорба и неговиот вкус ќе ве охрабри да го повторите повеќе пати, сигурен сум. Едноставен начин да се готви пилешко, како и пилешко во сос со хоризо чиј рецепт неодамна ви го покажа Але.

Состојки

 • 6 пилешки бутови
 • 8 артишок срца (конзервирана)
 • 2 Cebolla
 • 2 zanahoria
 • 1/2 црвена пиперка
 • 200 гр грашок
 • 1 чаша бело вино
 • 1 ловоров лист
 • Нафта
 • Сал
 • Вода

изработка

Во тенџере ставаме испаси сецкан кромид со прскање на врело масло.  По неколку минути додадете сецкан пипер и морковите исечете ги на тркала и пржете додека зеленчукот не омекне, мешајќи од време на време со дрвена лажица.

Следно, додадете зачинети пилешки бутови во тепсијата и ловоровиот лист и пржете додека кафеави бутовите. Потоа наводнуваме со чаша бело вино и чекаме неколку минути да испари дел од алкохолот.

Следно, додаваме две чаши вода во тепсијата и покријте го. Ние готвиме на тивок оган 45 минути или додека не станат меки пилешки бутови. Ние мешаме од време на време и додаваме повеќе течност ако е потребно.

10 минути пред да го завршите готвењето, додадете артишок и грашок до нашата чорба. После тоа време, отстрануваме и сервираме топло.

Артишок

Сметки

За оваа чорба е важно артишокот да е квалитетен; Користев срца од артишок Gutarra Selección, направени природно и навистина нежни. Алхахофас Тие обезбедуваат асимилирачки шеќер без инсулин и затоа се препорачуваат за дијабетичари; Тие исто така го промовираат цревниот транзит, се природен диуретик и помагаат во регулирање на функционирањето на црниот дроб, бубрезите и жолчното кесе. Дали ви требаат повеќе причини да ги вклучите во вашата исхрана?

Повеќе информации - Пилешки сос со хоризо, традиционален рецепт

Повеќе информации за рецептот

Пилешка чорба со артишок и грашок

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 320

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.