Пикеillо пиперки полнети со зеленчук

пиперки-полнети-со-зеленчук

На пикеillо пиперки Тие се класика што можеме да ја подготвиме со широк спектар на пломби, па дури и да искористиме некои остатоци, можеме да ги јадеме топло или ладно, а исто така да ги оставиме подготвени однапред.

Во оваа прилика подготвив неколку пикеillо пиперки полнети со зеленчук, искористувајќи го летниот зеленчук. Голем вегетаријанска чинија тоа како почетник или за вечера е многу добро.

Пикеillо пиперки полнети со зеленчук

Автор:
Тип рецепт: Почетнички
Порции: 4

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • Конзерва пикило пиперки (12 пиперки)
 • 2 зелени пиперки
 • 3 Tomate
 • 1 тиквичка
 • 1 cebolla
 • 2 чешниња лук
 • 1 модри патлиџани
 • 4 лажици течна павлака
 • 2 лажици сос од домати
 • Нафта
 • сол
 • Оригано и бибер

Подготовка
 1. Ние го миеме зеленчукот и го сечеме на мали парчиња.
 2. Ставивме тава со масло, сотеме лук и кромид, кога ќе почне да добива боја, ќе го додадеме другиот зеленчук и ќе ги оставиме да се готват околу 10 минути.
 3. По ова време ќе го ставиме пржениот домат и ќе го оставиме да се готви уште 5 минути, а потоа ќе додадеме малку сол, оригано, бибер и половина чаша вода, ќе го оставиме додека не се сварат по наш вкус.
 4. Кога ќе завршат, ќе ја ставиме течната павлака, ќе измешаме сè добро, ќе вкусиме сол и бибер, ќе го исклучиме огнот и ќе го оставиме да одмори и малку да се излади.
 5. Потоа ќе започнеме да ги исполнуваме пиперките со овој фил, ќе оставиме малку настрана за сосот и ќе ги наполниме и ќе ги ставиме на плех.
 6. За сосот ќе земеме малку зеленчук и ќе го здробиме, ако е премногу густ ќе додадеме малку вода. и ги покриваме пиперките.
 7. Тоа е многу добар и лесен сос.
 8. Можеме да ги послужиме топло или ладно.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.