Салата од леблебија со лосос, авокадо и сладок компир
 
Време на подготовка
Време за готвење
Вкупно време
 
Салата од леблебија со лосос, авокадо и сладок компир што ја предлагам денес е вкусна и здрава. Совршен за храна.
Автор:
Тип рецепт: Салати
Порции: 2
Состојки
 • 100 -120 гр. суви наут, варен
 • 1 сладок компир
 • 1 агуацат
 • 12 домати од цреша
 • ½ црвен кромид
 • ½ црвена пиперка
 • ½ лажичка црвен пипер
 • Екстра девствено маслиново масло
 • Балсамичен оцет
Подготовка
 1. Ние го лупиме слаткиот компир, го сечеме на коцки или стапчиња Дебелина 1,5-2 см и ја носиме во рерна на 180ºС додека не стане мека: не повеќе од половина час.
 2. Во истиот плех завиткан во албарна хартија, или на скара, ние готвиме свежо парче лосос неколку минути.
 3. Додека, исецка на кромид и бибер и исечете ги доматите од цреша на половина.
 4. Подоцна во фонтана ги комбинираме зготвените наут (измиени и исцедени без конзервирани леблебии) со свежо сецкани состојки, печен сладок компир, лушпест лосос и авокадо.
 5. Зачинете со црвен пипер, маслиново масло и оцет, измешавме и уживавме во салатата од леблебија со лосос, авокадо и сладок компир.
Рецепт од Кујнски рецепти at https://www.lasrecetascocina.com/ensalada-de-garbanzos-con-salmon-aguacate-y-boniato/