пандишпан со сливи

пандишпан со сливи, богата, едноставна и многу сочна торта. Вкусен за појадок или ужина, многу полн со овошје и јаткасти плодови.

Сливите им даваат многу вкус и богат допир на бисквитите, тие имаат многу својства, вклучително и влакна. Можете да ги ставите сливите што ги сакате, можеме да ги најдеме црвени, зелени, жолти, но најцрвените или виолетовите ми се многу повеќе и ако имаат допир на киселост, изгледаат луксузно со контрастот на сладоста на сунѓерот. торта.

пандишпан со сливи

Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 6

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 2-3 сливи
 • 250 гр. Од брашно
 • 250 гр. на шеќер
 • 3 HUEVOS
 • 2 пакетчиња безалкохолни пијалоци или пакување квасец
 • 250 мл. крем за готвење или дебела павлака
 • Кора од лимон
 • Шеќерна чаша

Подготовка
 1. За да го подготвиме пандишпанот со сливи ќе ја загрееме рерната на 180ºC со загревање нагоре и надолу.
 2. Во сад ќе го ставиме кремот, го матиме кремот без да го монтираме, го додаваме шеќерот и продолжуваме со монтажата. Следи ги додаваме јајцата едно по едно и матиме да се измеша се. Потоа изрендајте ја кората од лимон и додадете ја во кремот, измешајте.
 3. Од друга страна, пликовите со сода измешајте ги со брашното.
 4. Брашното што сме го измешале го просејуваме со газираните пијалаци или квасецот, малку по малку ќе го додаваме во тестото и убаво се мешаме.
 5. Намачкајте калап што се отстранува со малку путер.
 6. Измијте ги сливите, исечете ги на четвртинки, отстранувајќи ја коската. Истурете го целото тесто за колачи во калапот, ставете ги сливите одозгора.
 7. Во колачот можете да ставите парчиња сливи.
 8. Тортата ја ставаме во рерна, ќе ја имаме околу 30-40 минути.
 9. Извадете ја тортата од рерна, одкалапете ја и оставете ја да се излади на решетка.
 10. Посипете ја тортата со шеќер во прав и послужете.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.