Двобојна пандишпан

Двобојна пандишпан, слатко што секогаш триумфира, меки и домашно. Мешавина од два вкуса, нормалната пандишпан и другата половина со вкус на чоколадо. Кој не го сака тоа?

Многу хранлива торта, препорачана за секого, бидејќи обезбедува протеини, јаглехидрати и витамини, оттогаш донесе млеко, јајца и брашно, основата на добра закуска или добар ручек.

Двобојна пандишпан

Автор:
Тип рецепт: десерти
Порции: 6

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 400 гр. брашно
 • 350 гр. на шеќер
 • 200 мл. млеко
 • 180 мл. на нафта
 • 5 HUEVOS
 • 1 кесичка квасец
 • Кора од лимон
 • 4 или 5 лажици какао во прав (вредност)

Подготовка
 1. Загрејте ја рерната на 180ºС со загревање и спуштање.
 2. Подмачкајте калап со малку путер и посипете малку брашно и резервирајте.
 3. Во сад ги ставаме јајцата и шеќерот, матиме со прачки, додаваме млеко, матиме, маслото, кора од лимон и матиме убаво додека не се измеша сè.
 4. Мешаме брашно со квасец, го квасиме и го додаваме во смесата малку по малку, откако брашното ќе се измеша добро, земаме половина од тестото и го ставаме во сад, во оваа смеса додаваме какао во прав и го мешаме додека не се интегрира добро.
 5. Земаме калап што сме го подготвиле и ставаме дел од смесата без чоколадо, одозгора ставаме дел од смесата со чоколадо и така сè додека не заврши целата маса, со чепкалка за заби можеме да направиме вртења и да измешаме сè .
 6. Putе го ставиме во рерна 30 минути, по овој пат ќе провериме со чепкалка за заби со кликнување во центарот, ако излезе суво ќе биде подготвено, ако не ќе го оставиме уште малку додека не биде подготвено.
 7. Ние нека се излади, го растопуваме и подготвено е да јадеме !!!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.