Ориз со пиперка и кромид

Ориз со кромид и бибер

По интензивниот Божиќ во однос на храната и прославите, време е да се вратиме на рутината на едноставното. До оние секојдневни рецепти во кои уживаме поради нивната едноставност и за кои е потребно малку напор да ги направиме. Брз и ефтин, што повеќе може да побарате?

Ориз со кромид и пиперки е еден од оние рецепти. Многу вкусно јадење направено со едноставни состојки кои се вообичаени во нашиот оставата, чајната кујна. Сечкањето на зеленчукот и соте го на тивок оган пред да додадете ориз е единствената тајна на овој ориз подготвен за 30 минути.

Ориз со пиперка и кромид
Овој ориз со кромид и бибер не враќа во рутината на едноставното по Божиќ.

Автор:
Кујна соба: Шпански
Тип рецепт: Ориз
Порции: 3-4

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 1 cebolla
 • 1 зелена пиперка
 • ½ црвена пиперка
 • 2 чаши ориз
 • Маслиново масло
 • 4½ чаши вода
 • Сал
 • 1 лажица сос од домати

Подготовка
 1. Исецкајте го кромидот и биберот и испржете ги во мал тенџере со маслиново масло и малку сол.
 2. Кога ќе станат нежни и малку порумени, додаваме сос од домати и даваме неколку вртења за да го вметнеме.
 3. Следно, го додаваме оризот. Соте го на средно-висока топлина неколку минути и покријте го со вода.
 4. Оставивме ориз да зготви и доколку е потребно, додаваме повеќе вода за време на процесот.
 5. Откако оризот ќе омекне, тргнете го од оган, покријте го со крпа и оставете го да одмори неколку минути.
 6. Ние служиме топло.

Нутриционистички информации по порција
Калории: 376

Ако во овој момент видите дека ви останува ориз, искористете го и искористете го за да направите вкусен Колачи од ориз.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

4 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Аналдо dijo

  Одлично!!!!!!

 2.   Lola dijo

  Ве молиме, сменете ги „малите корпи“. ги боли очите.

 3.   Фабијана dijo

  Здраво, рецептот е многу добар, но молам очилата се напишани со V
  СО В.

  1.    Марија васкез dijo

   Упс, ми недостигаше, благодарам! Понекогаш блискоста на v и b на тастатурата не помага