Ориз со пилешко и лигњи

Ориз со пилешко и лигњи

Исто како што се кичињата или крокети, ориз ни овозможува да ги искористиме оние состојки што се лабави во фрижидерот. Во мојот случај тоа беа две задни кокошки и прстен од лигњи; со двете состојки го направив ова рецепт за берба, едноставна, но многу вкусна.

Ако во традиционален пилешки ориз Додадовме и зеленчук и лигњи, резултатот може само да се подобри. Овој сув ориз, направен за само 45 минути, е одличен предлог за викенди. Целото семејство ќе го сака тоа, ве уверувам. Beе биде побогато ако го направите со супа од живина; но можете да користите вода ако не сакате да комплицирате. Getе се фатиме ли за тоа?

Состојки

За 4 лица

 • 200 гр ориз
 • 1/2 кромид
 • 1 зелена пиперка
 • 1/2 црвена пиперка
 • Каранфилче со лук 1
 • 2 пилешки задни делови, исецкани и исчистени
 • 150 гр лигњи (или прстени)
 • 2 лажици доматна паста
 • 500 мл. супа од живина
 • Неколку насоки шафран
 • Маслиново масло
 • Сал

изработка

Започнуваме со сечкање на кромид, бибер и лук. Во ниско тенџере ставаме малку масло и соте неколку минути, тоа не мора да добие боја.

СРЈ од зеленчук

Ние го додаваме пилешкото зачинети и варете додека не поруменат. Потоа ги додаваме лигњите и концентрираниот домат, мешајќи ја и варејќи ја смесата неколку минути, така што доматот да се намали пред да додадете ориз.

Додадете ориз и шафран и добро промешајте неколку минути пред да додадете супа. Додадете супа, топла, и варете околу 18 минути, прво на силен оган, а потоа помек.

Ориз со пилешко и лигњи

Откако оризот ќе заврши да го готви нека се одмори надвор од огнот и покриени со крпа уште две минути.

Повеќе информации- Киче од спанаќ, печурки и шунка, Пилешки крокети за да ги искористите бутовите на консоме

Повеќе информации за рецептот

Ориз со пилешко и лигњи

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 320

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.