Ориз со лигњи во американски сос

Рајс со лигњи во американски сос, рецепт полн со вкус

Ориз со лигњи во американски сос е откритие кое ни ги спасува животите многу денови. Одлично за овој рецепт е што користиме лигњи во конзерва, моите омилени се лигњи во американски сос, но не е лошо ниту лигњите со мастило. Затоа, рецептот не може да биде поедноставен и резултатот е ориз со неверојатен вкус. Никој не би рекол дека станува збор за отворање пар лименки.

Охрабрете се да го направите овој рецепт и ќе видите како во вашата месечна набавка никогаш нема да пропуштите неколку лименки лигњи затоа што тоа е рецепт што ќе го правите барем еднаш месечно, ве уверувам. Се надевам дека ќе ти се допадне исто како мене. Одете по рецептот!

Ориз со лигњи во американски сос
Автор:
Порции: 2
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 200 гр кружен ориз
 • 3 лименки мали лигњи во американски сос
 • 1 парче црвена пиперка и друга зелена боја
 • ¼ кромид
 • 1 мал домат
 • 1 лажичка доматно пире (по избор)
 • ½ литар супа
 • 1 лук
 • магдонос
 • маслиново масло
 • сол
Подготовка
 1. Исецкајте ја пиперката и кромидот и во тава со капнување маслиново масло и малку сол, пропржете. Кога зеленчукот ќе почне да е мек, додадете го исечканиот домат и почекајте да се направи сè.
 2. Сега додаваме ориз и лажичка концентриран домат, мешаме така што оризот е импрегниран со сите вкусови.
 3. Ние додаваме супа, оставете го оризот да се готви околу 20. Ние вкусуваме сол во случај да треба да се додаде нешто друго.
 4. Во меѓувреме во малтер ставаме лук и магдонос, каша. Во истиот малтер додаваме лименки лигњи во американски сос, се мешаме со каша и резерва.
 5. Оризот е подготвен, време е да додадете каша со лигњи. Промешајте да се меша и сервирајте со малку сецкан магдонос.
 6. Добар апетит!!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Мигел Ангел dijo

  Добро
  Го сакав вашиот блог, неговиот дизајн и леснотијата при наоѓање рецепти. Јас сум редовен во вашите рецепти кои се неверојатни и лесни за подготовка.
  Би сакал да те додадам и да ставам линк на мојот блог и ако сакаш да ставиш линк на мојот.
  Поздрав и благодарност за сè