Омлет од ориз

готов рецепт на омлет од ориз

Дали сте пробале омлет од ориз? Постојат многу видови тортилја, компири, зеленчук, туна, шунка и сирење итн

Но, денес ви донесов една чудна, богат омлет од ориз. Да, додека го читаш, Омлет од ориз и ве уверувам дека е вкусен.

Првиот пат кога го видов овој омлет од ориз, беше во книга со рецепти и решив да ја испробам од curубопитност, сега е еден од начините на кој најмногу сакам да јадам ориз.

Омлет од ориз
Првиот пат кога го видов, беше во книга со рецепти и решив да ја испробам од curубопитност, сега е еден од начините на кој најмногу сакам да јадам ориз. Состојките се логични и вистинско време да се јаде добро.

Автор:
Кујна соба: Шпански
Тип рецепт: Ориз
Порции: 3

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 200 гр ориз
 • 4 HUEVOS
 • нафта
 • сол и бибер

Подготовка
 1. Елаборатот е едноставен, праведен мора да го готвиме оризот, како и секогаш. Во врела вода, сол и неколку капки масло, така го правам, понекогаш додавам и чешне лук. Кога ќе го имаме варениот ориз, го исцедуваме и го резервираме.
 2. Ние ставивме тава со малку масло да се загрее, додека победивме неколку јајца (јас правам индивидуални омлети од ориз). Кога ги имаме јајцата, додаваме малку сол и малку бибер на оризот. Ние го мешаме сето тоа. Ако имаме топла тава, можеме истурете ја смесата во тавата така што е направен омлетот.
 3. Го оставаме да порумени од двете страни, превртувајќи го кога ќе се допре и можеме да го отстраниме кога ќе видиме дека е подготвен.

Сметки
Логично, секој има точка за готвење на тортиillaите, без разлика дали е добро направено, со јајцето до точка, итн. Истите критериуми можете да ги следите и за омлетот од ориз. Јас можам само да ти посакам среќа и да искоментирам дека можеш додадете малку кромид или дури и еден допир на хоризо.

Да ужива.

Нутриционистички информации по порција
Калории: 220

И ако ви останува ориз, не двоумете се да го искористите тоа за да го направите колачи од ориз, многу едноставен рецепт што е вкусен.

Јапонски омлет од ориз

Јапонски омлет од ориз

Комбинацијата на она што го знаеме како омлет и пржен ориз, ни остава едноставно, брзо и извонредно јадење. Во областите на Кореја, како и во Тајван, многу е вообичаено да се најде. Општо кажано, можеме да го дефинираме како ориз што се прави со пилешко или зеленчук и е завиткан во слој од француски омлет. Зарем тоа не ви изгледа како сочна идеја?

Состојки за две лица

 • 1 чаша ориз
 • 2 чаши вода
 • 150 грама пилешки гради
 • 4 HUEVOS
 • Парче кромид
 • Црвена и зелена пиперка
 • Кечап
 • Сал

Подготовка

Прво готвиме ориз со вода и малку сол. Од друга страна, ние ќе ги исецкаме пилешките гради многу добро. Истото ќе го сториме со пиперките и кромидот. Placeе поставиме тава на оган со лажица масло и ќе ги зарумениме претходните состојки. Кога оризот ќе се свари, го додаваме во тавата. Leaveе оставиме неколку минути додека мешаме, така што вкусовите ќе се мешаат. Ние додаваме малку сос од домати. Во друга тава, ќе направиме француските омлети. Тие ќе бидат по две или две јајца. Кога ќе бидат скоро подготвени, додадете ја смесата со ориз и затворете ја многу внимателно да се запечати. Одозгора можете да украсите со уште малку пар сос од домати и подготвен за вкус.

Омлет од ориз и сирење

Омлет од ориз и сирење

Кога има остаток од ориз, што сигурно ќе биде вообичаено, ништо како да го чувате за да можете да направите рецепт толку вкусен како овој. Во овој случај се одлучивме за омлет од ориз и сирење. Посебна комбинација што не можете да ја пропуштите.

Состојки

 • Чинија варен ориз
 • 3 средни јајца
 • 3-4 парчиња сирење од моцарела
 • 4 лажици рендано сирење
 • Нафта
 • Сал

Подготовка

Прво треба да го мешате оризот со јајцата, сè додека не се интегрира целосно. Ставивме тава на оган со лажица масло. Во неа ќе додадеме половина од смесата и оставете ја да се готви неколку минути. Додека, Addе додадеме парчиња сирење и исто така рендано или оној што сте го одбрале за таа пригода. Сега е време да го покриеме целото сирење со другиот дел од смесата. Како и секоја тортилја, и треба да ја превртиме и ќе ја оставиме уште две-три минути.

Можете ли да користите кафеав ориз?

Омлет од кафеав ориз

За да можете да ги направите овие видови рецепти каде што омлетот од ориз е главната идеја, можете да користите било каков вид на овој производ. Тоа е, и бел ориз и кафеав ориз, долго зрно, па дури и ароматични. Сите тие ќе бидат совршено интегрирани при правење јадења како оваа. Се разбира, во случај на кафеав ориз можеме да имаме многу поздраво јадење, со повеќе влакна и витамини. Покрај тоа, јајцата ќе додадат протеини и како да не е доволно, секогаш можеме да додадеме зеленчук.

Како да направите омлет од печен ориз

Печен омлет од ориз

Ако треба да подготвите малку поинакво јадење, тогаш одлучете се за овој омлет за печен ориз. Да, затоа што можеме да ја користиме рерната и за да направиме а едноставно и класично јадење како ова. Напиши како!

Состојки за 4 лица

 • 400 гр варен ориз
 • 200 гр кромид
 • 200 гр пиперки
 • 300 гр домати
 • 4 HUEVOS
 • 100 гр сирење
 • 1 лажица масло
 • Сол и оригано

Подготовка

Пред сè, треба да се напомене дека пиперките или доматите секогаш можете да ги менувате за малку туна или друга состојка што најмногу ви се допаѓа. Тоа, рече, ја загреваме рерната на 170º. Исецкаме и домати, пиперки и кромид. Ги ставаме во тава со многу малку масло. Ги оставаме неколку минути и ги тргаме да се мешаат со оризот што веќе ќе се свари. На оваа смеса додаваме малку сол, зачини како оригано и изматени јајца. Кога сè ќе се измеша добро, ќе мораме истурете во сад за печење, претходно намастено со малку масло. Letе оставиме да се готви околу 25 минути. Но, бидете внимателни, секоја печка е различна, па ќе мора да проверите дали горниот дел е цврст за да знаете дека е готово. Откако ќе го отстраниме од честа, го ставаме сирењето врз него. Најдоброто нешто во овој случај е тоа што се парчиња, но може да додадете и малку рендано сирење. Само со топлината што ја дава оризовата тортилја, сирењето ќе се стопи. Кога е малку топло, веќе можеме да го отечеме забот.

Како што можете да видите, омлетот од ориз е многу комплетно јадење. Од една страна, тоа е најлесната работа да се направи. Нешто што ќе им се допадне и на возрасните и на децата во куќата. Од друга страна, основно е да може искористете ја храната како оризот што ни остана. Искористи!.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

16 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниела дал фара dijo

  Може да се направи и со тестенини. Јас го правам омлетот со тестенини ако ми остане нешто по ручекот, за да не го изгубам!

 2.   карпа росио dijo

  добро е ретко, но ќе го пробам, исто така, ми треба рецепт за готвење

 3.   noelia dijo

  Прв пат ќе го сторам тоа, ќе ти кажам дали

 4.   Лорето dijo

  Здраво Ноелија,

  Ви благодариме што не прочитавте и доколку го подготвите, го чекаме вашето мислење.

  Со почит

 5.   Микаела dijo

  Благодарам Јас го сторив тоа денес и беше одлично ... поздрав

 6.   Диего dijo

  Јас само го направив тоа ... Но, изменив некои состојки ... Рикисиииимоооо го сакав и моите гости не можеа да бидат среќни ..

 7.   андрејна dijo

  Ми изгледаа добро jaajajajajajajajajajajajajajajajaj ………………………………. 😀

 8.   андрејна dijo

  Ми изгледаа добро jaajajajajajajajajajajajajajajajaj ………………………………. 😀

 9.   paula dijo

  Останувам убава со малку совршени ѓаволисти ...

 10.   И знаете dijo

  Само што ќе го подготвам, но изгледа добро. : v

 11.   Берта dijo

  Само она што го барав, не знаев како да направам омлет од ориз, денес го подготвив, а потоа ќе ви кажам за тоа. Благодарам многу!!!

 12.   Лилијан dijo

  Само што направив еден додадете магдонос и сирење, пробајте

 13.   Marcelo dijo

  Ја јадев омлет од ориз уште како дете. Мајка ми прави ориз со парчиња месо од морков, понекогаш грашок… може да додадете и неколку лисја од магдонос на допир до смесата со јајцето ... вкусно е

 14.   Зулма dijo

  Одлични можности за правење тортиillaи од ориз

 15.   Луис Гонзало Валверде dijo

  Ви благодарам многу што ни дадовте уште една алтернатива да го искористиме оризот. Ја користам оваа можност да ве поздравам и да ви посакам среќна нова година. со почит

 16.   Елида Естер dijo

  Тие многу ми помогнаа бидејќи готвев повеќе кафеав ориз и не знаев што да правам илјадници часови.