Обезмастена супа

Обезмастена супа

Со маршот на Божиќниот празник, сите поминавме состанок со «Дра. Вага" И ова ни рече дека треба да ја вратиме тежината што ја имавме пред Божиќ, дали е вистина или ја надополнувам? Шала на страна, денешниот рецепт е идеален за зима, бидејќи ја носи таа топлина типична за добра чорба и добра супа, но без да ги преминувате калориите. Тоа е а обезмастена супа, што во мојот случај избрав да додадам некои обоени pastвезди од тестенини. Можете да додадете што сакате: тенки тестенини, густи јуфки, нормални starsвезди, букви итн.

Потоа ви оставам рецепт за мојата особено обезмастена супа.

Обезмастена супа
Оваа обезмастена супа можете да ја земете како закуска пред кој било друг оброк или како главно јадење ако додадете омилени тестенини: јуфки, starsвезди, букви итн.
Автор:
Кујна соба: Шпански
Тип рецепт: Супи
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 цело пилешки гради
 • 1 'рбетна коска
 • Моркови 2
 • ½ кромид
 • 1 праз
 • 1 репка
 • сол
 • Вода
Подготовка
 1. Првото нешто што треба да направите е да земете шпорет под притисок и да додадете вода на неа (во мојот случај го исполнувам целиот, оставајќи 4 прста без вода на работ на садот).
 2. Следното нешто ќе биде миење на сите состојки, и двете пилешки гради како зеленчук дека ќе го вклучиме. Во мојот случај избрав 2 моркови, ½ кромид, 1 праз и 1 репка.
 3. Освен кромидот, кој ќе го додадам за една половина. Остатокот од зеленчукот ќе го исечам на 2 парчиња, така што ќе стане мек, но без да се распадне.
 4. Ние додаваме сол за кои сметаме дека е соодветно (подобро е да не успееме во оваа состојка отколку да претераме).
 5. Ние го ставаме нашиот максимален оган шпорет под притисок 10 минути приближно Ако е нормално тенџере, ќе траеше од 45 до 50 минути.
 6. Откако ќе направиме супа, последниот чекор ќе биде да ги отстраниме сите состојки на чинија (на секоја личност ќе додадеме по малку од секоја состојка, според нивниот вкус). Со миксер, ќе ја победиме нашата супа, да се добие хомогена текстура и со прилично апетитен изглед.
 7. Сега, како што ти се допаѓа, можете сами да си послужите супа или додадете малку тестенини во неа да се варат и претворете ги во А. вкусна супа.
Нутриционистички информации по порција
Калории: 320

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.