Starвезда од лиснато тесто со Нутела

Денес ви го донесувам starвезда од лиснато тесто со Нутела. Веќе е добро познато бидејќи се рекламира на телевизија, можам да ве уверам дека е многу едноставно и е многу добро.

Одам да го подготвам за Рејес, бидејќи дома малите не сакаат роскони и ја сакаат оваа торта. Постои многу привлечна торта и привлекува многу внимание, затоа успехот е сигурен, ве охрабруваме да го подготвите.

Starвезда од лиснато тесто со Нутела

Автор:
Тип рецепт: Пострес
Порции: 6-8

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 2 кружни листови лиснато тесто
 • Тегла Нутела 250гр. или чоколадо
 • 1 јајце за да се наслика лиснатото тесто

Подготовка
 1. Ставаме основа на лиснато тесто на хартија за печење и ја ставаме на плочата за рерна.
 2. Го земаме шишето Нутела и го загреваме кремот какао неколку секунди за да можеме подобро да се справиме.
 3. Се шири слој од Нутела врз лиснатото тесто, оставајќи 1 см. околу.
 4. Другиот слој лиснато тесто го ставаме на тестото со Нутела.
 5. Со помош на чаша го обележуваме центарот, потоа ја делиме круната на четири дела, и овие на четири други делови и така натаму се додека нема 16 еднакви делови.
 6. Carefullyе ги превртиме лентите многу внимателно, земаме лента со секоја рака и ја извртуваме, една за десната и за левата страна и така сè додека не заврши целата starвезда.
 7. Ние го победивме јајцето и со кујнска четка ја насликаме целата основа на вездата, добро ги шириме рабовите така што тие се добро запечатени и се ставаат во рерна.
 8. Печете на 200ºС околу 20 минути или додека лиснатото тесто не порумени.
 9. Можеме да го украсиме со шеќер од глазура.
 10. И сега само треба да го јадеме !!! Го оставаме да се загрее и можеме да го јадеме, свежо направено, лиснатото тесто е многу крцкаво и е многу подобро.
 11. Вкусен десерт за уживање!

Ако сакате, можете да направите и друг десерт лиснато тесто со чоколадо, ви оставам видео за тоа како се прави:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.