Нугат флан без фурна

Нугат флан без фурна, вкусен десерт што можеме да го подготвиме за кратко време и искористете ја таа нугата што останува од свеченостите. Ако ви се допаѓа оваа нугата, но ја сметате за многу слатка, па затоа е многу помека и со многу добар вкус на бадем.

Фланот за нугати без фурна е многу лесен за подготовка, откако ќе заврши тоа, треба само да го оставите во фрижидер додека не биде ладно и да биде подготвен.

Нугат флан без фурна

Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 6

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • ½ литар крем за камшикување
 • Пакет подготвен за фланш од 4 или 5 порции
 • ½ нугат таблета
 • 3 лажици шеќер
 • 5 лажици млеко
 • Течни бонбони
 • Бадем кроканти

Подготовка
 1. Ние подготвуваме фланш. Од ½ литар крем ќе земеме половина чаша и ќе го оставиме настрана. Остатокот ќе го ставиме во тенџере да се загрее.
 2. Chopе ја исецкаме нугата, ќе ја ставиме во тенџерето каде што се загрева кремот.
 3. Wellе мешаме добро додека не се исфрли целата нугата. Ако не сакаме да ги најдеме парчињата бадеми, можеме да го поминеме блендерот и да го смачкаме.
 4. Додека со остатокот од кремот што ќе го оставиме настрана ќе го ставиме во сад, ќе го додадеме шеќерот, млекото и пликот подготвен за фланот; Wellе го мешаме добро, сè додека сè не се раствори добро.
 5. Кога она што го имаме на оган ќе почне да врие, ќе ја додадеме смесата што сме ја подготвиле и нема да престанеме да мешаме додека не почне да врие, тогаш ќе го исклучиме огнот.
 6. Во калап ќе ја ставиме течната карамела.
 7. Addе додадеме парчиња бадеми од кроканти или што сакаме да украсиме.
 8. Додадете ја ременот и оставете го 10 минути да се олади малку и ставете го во фрижидер 2 часа.
 9. По ова време, можеме да го земеме фланот, кој ќе биде подготвен за јадење.
 10. Одлично !!!

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.