Научете како да го подготвите овој сунѓерест колач со кафе

Кафе торта

Дома сакаме традиционални колачи и секој месец подготвувам нов рецепт. последното ова Кафе торта супер меки и совршено за придружување на кафе за појадок и/или ужина. Затоа што не, никогаш нема доволно кафе.

Како сè традиционална торта овој носи а дарежлива количина шеќер, па затоа не е здрав предлог за ден на ден. Сепак, како анегдота или каприц, секогаш е добар избор. Ако сакате кафе, ќе уживате во него; Ако не ви се допаѓа, и јас мислам така, бидејќи неговиот вкус е благ.

Најдоброто нешто за оваа торта е нејзината текстура. Тоа е супер бујна торта, иако за ова треба темелно да ги изматите неговите состојки за да се запенат. Да се ​​направи тоа е многу едноставно, детска игра! Можете да го проверите во деталниот чекор по чекор што го споделувам подолу. Пробај!

Рецептот

Научете како да го подготвите овој сунѓерест колач со кафе
Колачот од кафе што го подготвуваме денес е сладок и супер пенлив. Традиционален пандишпан идеален за појадок и ужина.

Автор:
Кујна соба: Традиционален
Тип рецепт: Десерт
Порции: 8

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 380 гр. Од брашно
 • 20 гр. хемиски квасец
 • 5 јајца Л.
 • 115 гр. бел шеќер
 • 115 гр. кафеав шеќер (+дополнително за бришење прашина)
 • 150 гр. Од маслиново масло
 • 80 гр. млеко
 • 100гр. свежо сварено црно кафе

Подготовка
 1. Ние го квасиме брашното и во сад измешајте го со квасецот.
 2. Во друг сад, ги победивме јајцата со двата вида шеќер со голема брзина се додека не се добие мек крем кој тројно го зголемува почетниот волумен.
 3. Кога тоа ќе се случи, без да престане да тепа, но со помала брзина, Постепено додавајте го маслото.
 4. Потоа го правиме истото прво со млеко а потоа со кафе.
 5. Конечно, ја вметнуваме смесата со брашно и квасец малку по малку и без да престанат да матат.
 6. Откако ќе се соединат сите состојки, истурете го тестото во контејнер 30×22 сантиметри или слично обложено со хартија за печење.
 7. Посипете малку кафеав шеќер и ставете ја во рерната претходно загреана на 180ºC.
 8. Печете 30-35 минути или додека не се заврши.
 9. Потоа извадете го калапот од рерна и оставете го да се излади 10 минути пред да го исклучите на решетка да се излади.
 10. Уживавме во кафе колачот со кафе, пијалок од какао или топка сладолед.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.