Научете како да ја подготвите оваа леќа со тиквички и бибер

леќа со тиквички и бибер

Се вративме на врнежливите денови на север. Денови во кои температурите паднаа и желбата да се подготват чорби како оваа леќа со тиквички и бибер. Рецепт со значително количество зеленчук кој исто така е утешен, здрав и хранлив.

Дали леќата е вашата омилена мешунка? Потоа мора да го пробате, ако веќе не сте го направиле, овој рецепт во кој леќата и тиквичките се главни состојки. Но не единствени, бидејќи покрај тиквички имам додадено и други како на пр кромид, бибер и компир.

Леќата не мора да се натопува ниту пак ѝ треба толку време за варење како другите мешунки. Доколку имате 40 минути, можете да го подготвите овој рецепт и да уживате во него на ручек заедно со а салата од портокал и треска, На пример. Дали сакате да го замрзнете ова јадење? Затоа, прескокнете го компирот.

Рецептот

Научете како да ја подготвите оваа леќа со тиквички и бибер
Оваа леќа со тиквички и бугарска пиперка е здрава и хранлива, како и утешна и совршена за кул и дождлив ден.
Автор:
Тип рецепт: Мешунки
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 220 гр. леќа
 • 3 лажици масло
 • 1 голем кромид, мелено
 • 2 зелени пиперки, сецкани
 • 1 црвен пипер, мелен
 • 1 тиквичка, исечкана на коцки
 • 1 зрел домат, излупен и исечкан на коцки
 • 2 компири, исечени на коцки
 • 1 лажичка доматна паста
 • 1 лажичка месо од хоризо пиперка
 • 1 лажичка папрака
 • Сал
 • Црн пипер
 • Супа од зеленчук или вода
Подготовка
 1. Загрејте го маслото во тава и ловократен кромид и пиперката 5 минути.
 2. После додадете тиквички и доматот исечкан на коцки и продолжете да готвите уште 5 минути на средна/висока температура, препорачувам одвреме-навреме.
 3. Сега додадете ја леќата, компирите, концентрираниот домат, месото од пиперката choricero и обилно покријте ги со вода.
 4. Ние сезона, измешајте и оставете да зоврие.
 5. Кога чорбата ќе зоврие, намалете ја топлината за да се одржи вриењето, покријте ја тавата и Готвиме 20 минути.
 6. Потоа, ја откриваме тепсијата, се трудиме поправете ја точката на сол по потреба и продолжете со готвење додека не се готови и компирот и леќата.
 7. Уживавме во леќата со лути тиквички и бугарска пиперка.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.