Научете да подготвувате леќа со компири и суви домати

Научете да подготвувате леќа со компири и суви домати

Денеска ќе подготвиме една од оние чорби кои многу ни се допаѓаат: Леќа со компири и суви домати. Едноставна чорба во однос на состојките, но со многу карактер, благодарение на вкусот што го даваат сувите домати во масло, одличен додаток на многу чорби!

Дома секоја недела подготвуваме мешунки и генерално ја користиме приликата да ги придружуваме со оние зеленчуци или состојки кои мораме да ги пуштиме наскоро. Сепак, само еден Испржени кромид, праз и бибер, како во овој случај да се направи вкусна леќа со компири и суви домати.

Смирено сварете го сосот, додека кромидот добро не се иситне. Тоа ќе и даде многу вкус на чорбата што ќе можете подоцна збогати со калдо, или зеленчук или на пилешко, како што направив во овој случај. Исто така, некои зачини никогаш не болат: папраката и куркумата, во овој случај, нашите омилени.

Рецептот

Леќа со компири и суви домати
Дали уживате во чорби од мешунки? Оваа леќа со компири и суви домати е многу едноставна, но има многу карактер. Тестирајте го!
Автор:
Кујна соба: Шпански
Тип рецепт: Мешунки
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 1 исечен кромид
 • 2 праз, мелено
 • 1 зелена пиперка, мелено
 • ½ црвен пипер, сецкан
 • 3 компири, излупени и исечени на коцки
 • 5 сушени домати, сецкани
 • 1 лажица доматна паста
 • 1 лажичка црвен пипер од Ла Вера
 • Нотка на куркума
 • Сол и бибер по вкус
 • 250 гр. леќа
 • Пилешка супа
 • Маслиново масло
Подготовка
 1. Во тенџере загрејте 3-4 лажици маслиново масло и испржете го кромидот, празот и пиперката на средна температура 10 минути.
 2. Подоцна ги ставаме компирот, сувите домати, концентрираниот домат, зачините и мешаме.
 3. Тогаш ја додаваме леќата и обилно прелијте со пилешка супа.
 4. Готвиме околу 25 минути или додека не се заврши леќата.
 5. Леќата ја сервираме со компири и топли суви домати.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.