Наут со ослиќ и пиперки пикило

Наут со ослиќ и пиперка пикило

Температурите се загреаа но дома не се откажуваме од чорбите како оваа наут со ослиќ и пиперки пикило. Чорбите од зеленчук продолжуваат да играат водечка улога во нашето неделно мени и ќе продолжат да ја играат уште неколку месеци.

Оваа чорба од леблебија е особено комплетен, идеален за послужување во придружба на зелена салата на ручек. Комбинирајте ја мешунката со база од зеленчук, малку компири и ослиќ. Веќе можете да замислите каков е вкусот! Тоа е јадење полно со вкус што еднаш ќе го пробате, ќе го повторите!

Подготовката е многу едноставна и може да биде релативно брзо ако се обложите на конзервирана варена наут наместо да користите сушена наут и да ја готвите во шпорет под притисок како што направив јас. Подгответе двојна порција и ако не ви се допаѓа повторувањето, замрзнете! Се разбира, ако сакате да го направите тоа, откажете се од компирот.

Рецептот

Наут со ослиќ и пиперка пикило
Автор:
Тип рецепт: Мешунки
Порции: 4
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
 • 200 гр сушен наут, варен
 • Маслиново масло
 • 1 cebolla
 • Каранфилче со лук од 4
 • 1 лажичка слатка пиперка
 • 2 компири
 • Моркови 2
 • 3 лажици мелен домат
 • Супа од риба
 • 4 исечени бедра ослиќ
 • 6-8 пикило, сецкани
 • Сол и бибер
Подготовка
 1. Во тенџере загрејте 3 лажици масло и испржете го кромидот сецкани околу 10 минути на средна топлина.
 2. По додадете мелено лукче и варете уште една минута пред да ја тргнете тавата од оган за да ја додадете пиперката, сè убаво измешајте.
 3. Откако ќе завршиме, ја враќаме тепсијата на оган и додадете ги сечканите компири, исечканиот морков и издробениот домат и убаво измешајте, варејќи го целиот неколку минути.
 4. После покриваме со супа, покријте и оставете да зоврие. Откако ќе се постигне, намалете ја топлината и варете 15 минути или додека компирот не омекне.
 5. Потоа го инкорпорираме осличот, наутот и варете 5 минути за на крај да ги додадат исецканите пиперки пикило.
 6. Наутот го сервираме со ослиќ и лути пиперки пикило.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.