Леблебија со ориз и хоризо

Леблебија со ориз и хоризо

Добрите чорби со лажица тие се оние кои преовладуваат на целата територија на Шпанија. Ајде да одиме каде и да има секогаш типична топла плоча каде што можете да ги наполните батериите за да можете да ја продолжите екскурзијата во неделата. Затоа, денес ви оставаме многу богата базирана на наут.

Леблебијата е одлична храна за да може зајакнување на физичката активност бидејќи содржи поголем процент на јаглехидрати и висок степен на протеини. Покрај тоа, тие се добри и за диети за слабеење.

Состојки

 • 300 гр наут.
 • 200 гр ориз.
 • 1 парче хоризо.
 • 1/2 голем кромид.
 • 1/2 голема зелена пиперка.
 • 1/2 голем црвен домат.
 • 3 чешниња лук
 • 1 лажичка мелен пипер.
 • Маслиново масло
 • Вода
 • Сол

Подготовка

Како прво, ќе треба да ставам Јас ги натопувам леблебиите еден ден претходно. Следниот ден, ќе ги исплакнеме и ќе ги ставиме во експрес тенџере со вода (додека не се покријат) и ќе ги готвиме околу 20 минути.

Во меѓувреме, ќе направиме а промешајте со целиот зеленчук. Во тава со добра основа на маслиново масло, ќе ги ловиме сите овие добро сецкани. Кога сè е избленувано (исцрпено), додадете ја мелената пиперка, добро испржете ја, изматете ја со блендерот и прелијте ја со наут во експрес-тенџере. Покрај тоа, во посебна тепсија, ќе го готвиме парчето хоризо.

После ќе го вклучиме оризот до тенџере со наут и ќе го готвиме околу 20 минути додека не стане меко и аромите се мешаат.

На крај, ќе ги поставиме леблебиите со оризот и исечен хоризо Дебела 1 см. Покрај тоа, ќе додадеме малку магдонос за украсување.

Повеќе информации за рецептот

Леблебија со ориз и хоризо

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 462

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   xlgyhvkiyo dijo

  litjtngckgzuzdmobetgnnvfiarsgs