Atофтиња во сос од моркови и тиквички

 

Atофтиња во сос од моркови и тиквички

Кога некој не знае што да подготви да јаде, ќофтињата секогаш изгледаат добра алтернатива. Можеме да ги направиме од црвено месо, на пилешко, сипа или дури и веган, како оние што ќе ги предложиме за неколку недели и придружете ги со сосови од сите видови. Овие ќофтиња во сос од морков и тиквички се само една од многуте алтернативи што ги имаме.

Овие ќофтиња ги направивме на традиционален начин со а говедско и свинско мешавина. Додавајќи на тестото малку кромид, јајце и леб натопен во млеко за да бидат посочни. Што се однесува до сосот, не можевме повеќе да го сакаме! Идејата за комбинирање на морков и тиквички не може да биде поуспешна.

Сосот е толку богат Резервираме дел од тоа да си направиме someвездени јајца една вечер, тука ништо не се фрла! Тоа е сос со многу боја, со многу вкус и многу здрав како што ќе видите кога ќе ја видите листата на состојки. Дали се осмелувате да го подготвите ова јадење? Копирајте го списокот на состојки и одете на шопинг!

Рецептот

 

Atофтиња во сос од моркови и тиквички
Овие ќофтиња со сос од морков и тиквички се одлично јадење во секое време од годината и ќе траат до три дена во фрижидер.
Автор:
Тип рецепт: Carnes
Порции: 3
Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 
Состојки
За ќофтиња (15 единици):
 • 480 гр. мелено месо (говедско и свинско месо)
 • ½ бел кромид
 • 1 јајце Л.
 • Трошка парче леб натопено во млеко
 • 10 гр. трошки од леб
 • Сал
 • Пимиента
 • Брашно за обложување
За сосот
 • 3 лажици екстра девствено маслиново масло
 • 1 cebolla
 • 2 големи моркови
 • 1 тиквичка
 • Сал
 • Пимиента
 • 100 гр. пржен домат
 • 100 ml супа од зеленчук
Подготовка
 1. Исечете го кромидот многу добро и измешајте ги сите состојки на ќофтиња (освен брашното) со рацете.
 2. После тоа, ги обликуваме ќофтињата и многу лесно ги матиме во брашно.
 3. Следно, ги загреваме 3 лажици масло во тенџере и ги пржиме ќофтињата додека не заруменат (ќе го завршат готвењето во сосот). Како што кафеави, извадете ги и резервирајте на чинија.
 4. Во истото масло (можеби ќе треба да додадете лажица повеќе) сега ги пржиме кромидот и морковот добро исецкани 8 минути како основа на сосот.
 5. Потоа, додадете тиквички во мали коцки, зачинете и варете уште четири минути.
 6. По време, ги истураме доматот и чорбата, добро се мешаме за да го готвиме целиот 8-10 минути.
 7. Следно, го скршиме сосот и го вративме на оган, ставајќи ќофтиња во сосот. Гответе пет минути со вклучен капак, свртете ги ќофтињата на половина од готвењето и исклучете го огнот.
 8. Ние ги послужуваме ќофтињата во врел сос од моркови и тиквички и ги чуваме остатоците во херметички затворен сад, однесувајќи ги во фрижидер откако ќе се кали.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.