Мармер торта од јогурт, лесен појадок

Мермерна торта од јогурт

El Јогурт торта Тоа е класика со која треба да се започне во светот на пецивото. Брзо и лесно да се подготви, никогаш не пропаѓа и е одличен појадок за целото семејство. Како да го добиеме мермерниот ефект?

El мермерен ефект Тоа се постигнува со додавање на какао во прав на дел од нашето тесто и играње со слоевите. Loversубителите на чоколадо ќе го сакаат овој додаток и тортата ќе биде многу пошарена. Пробајте!

Индекс

Состојки

 • 1 јогурт од лимон
 • 3 HUEVOS
 • 2 мерки шеќер јогурт
 • 1 мерка масло од јогурт
 • 3 мерки обичен јогурт
 • 1 плик од квасец Кралски тип
 • 2-3 лажици какао во прав

Мермерна торта од јогурт

изработка

Ние ја загреваме рерната на 180º.

Во сад победивме со помош на некои електрични прачки јајца и шеќер додека не се измешаат добро. Следно, ги додаваме останатите состојки една по една и матиме додека не се интегрираат во смесата.

Одвојуваме 1/3 од смесата во друг сад и додадете 2-3 лажици какао во прав. Добро измешајте со лажица за да го интегрирате какаото и да постигнете хомогена маса.

Започнуваме со истурање на дел од „белото“ тесто во нашиот силиконски калап додека не се покрие дното. Следно, истураме дел од масата какао одозгора, како да трагаме по малку патека над претходната маса. Го повторуваме овој последен чекор наизменични маси сè додека не се исцрпат.

За да се постигне мермерен ефект, Ние користиме ражен ражен за да трагаме „осум“ низ нашето тесто.

Ние печеме за 35-40 минути. Проверуваме дали тортата е направена со вметнување чепкалка за заби или работ на ножот. Ако излезе чист, време е да го извадите од рерна.

Оставаме да капе и да се одмрзнува на решетка за да заврши ладењето.

Повеќе информации - Пандишпан од лимон, лесен појадок

Повеќе информации за рецептот

Мермерна торта од јогурт

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 220

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.