Крем-мафини, нежни и многу меки

Крем торта

Овие мафини станаа редовна работа во домаќинството откако ги открив. Наједноставните рецепти понекогаш се најдобри и овие мафини се добар доказ за тоа; нежен и многу мек Тие секогаш работат надвор!

Тие се мафини кои ги охрабрувам сите со „страв“ од печење да ги пробаат. Ноктите основни колачи, за што е потребно само да се потроши малку време за мерење на обележаните количини на скала. Дали се осмелувате да ги подготвите? Тие ќе станат редовен појадок и ужина во вашиот дом заедно со мафини со чоколадни ореви o Јаболко и цимет што неодамна го подготвивме.

Индекс

Состојки

Прави 20 мафини

 • 4 HUEVOS
 • 250 грама шеќер
 • 250 мл сончогледово масло
 • 100 мл течен крем 35% МГ
 • 350 грама брашно за пециво
 • 1 кесичка хемиски квасец
 • Кора од 1 лимон

Крем торта

изработка

Ние победиме со електрични прачки јајца и шеќер до бело и двојно поголем волумен.

Тогаш го додаваме кремот, сончогледовото масло и рендето од лимон, и победи со мала брзина додека не се интегрираат целосно.

Вклучуваме брашно и квасецот кваси малку по малку и се меша со дрвена лажица додека не се добие хомогена маса. Потоа, го оставаме да одмори повеќе од 10 минути.

Ние го искористиме ова време да загрејте ја рерната на 210º.

Со текот на времето, го истураме тестото калапи за хартија за мафини, калапи кои за возврат ќе бидат вметнати во вдлабнатините на металниот плех за мафини. Willе го истуриме потребното тесто за да наполниме 3/4 делови од секој калап, не повеќе. Следно, ќе ја попрскаме површината на мафините со дарежлива количина шеќер.

Ги печеме мафините 15 Minutos додека не порумени. Секоја рерна е различна, така што првиот пат, по 15 минути, обидете се да okingиркате со стап за да видите дали тестото е готово или има уште време да се готви.

Сметки

Ставањето на хартиените капсули во челичните е тајната, така што мафините порасни и посипете го потребниот шеќер за да ја постигнете таа карактеристична помпадур.

Повеќе информации -Мафини од чоколадо и ореви, специјални за овој петок и почетокот на празниците

Повеќе информации за рецептот

Крем торта

Време на подготовка

Време за готвење

Вкупно време

Килокалории по порција 300

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис Алварез dijo

  Сакам да знам рецепт за правење пан Франс