Манго мус со гранола, едноставен и освежителен десерт

Манго мус со гранола
Колку се богати мангото кога се на своето место. И колку се освежувачки десертите направени со оваа состојка. вакви десерти манго мус со гранола што можете да го подготвите за само 15 минути и потоа оставете го да одмори во фрижидер.

Можете да го направите и претходниот ден, да го ставите во фрижидер навечер и да го заборавите до следниот ден. Пред да го послужите, се што треба да направите е да го надополните со малку лажици гранола, колачиња и/или сечкани ореви и неколку парчиња свежо манго. Ќе стане фантастичен десерт.

За да го направите овој десерт клучот е дека манго се зрели. Не само затоа што ќе имаат повеќе вкус, туку и затоа што ќе бидат послатки и ќе можете да ја намалите количината на додаден шеќер. Дома не сакаме претерано слатки десерти, имајте го ова на ум кога си играте со количината на шеќер. Забележете и поттикнете се да го подготвите!

Рецептот

Манго мус со гранола, едноставен и освежителен десерт
Овој мус од манго со гранола е одличен летен десерт, едноставен и освежителен. Нема да бидат потребни повеќе од 20 минути за да се подготви, расположи се!

Автор:
Тип рецепт: Десерт
Порции: 8

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 250 мл. крем за крем (35% маснотии)
 • 500гр од манго церне
 • 160 гр. шеќер за шеќер
 • 120 мл. на вода
 • 2 лажички неутрален желатин во прав
 • 8 лажици гранола
 • 1 манго исечкано на коцки

Подготовка
 1. Во сад го матиме кремот убаво изладете додека не се стегне и откако ќе завршите, чувајте го во фрижидер.
 2. Потоа, измешајте ги прашокот од желатин и водата во чаша и оставете прашокот да се хидрира пет минути.
 3. Ова време го користиме за да го дробиме месото од манго со шеќерот во прав додека не постигнеме пире.
 4. Го враќаме желатинот да го однесеме во микробранова печка со топлински шокови од 15 секунди по што ќе ја мешаме смесата додека не ја видиме целосно растворен.
 5. Откако ќе се раствори, во желатинот додадете две лажици од пирето од манго и убаво измешајте.
 6. Потоа ја истураме оваа желатинска смеса на пирето од манго останатите и мешајте додека не се вклопи.
 7. Да се ​​заврши ние се интегрираме со движења со обвивка оваа смеса во шлагот.
 8. Смесата поделете ја на 6 чаши и ставете го во фрижидер додека не се стегне, околу 4 часа.
 9. Пред сервирање додадете ја гранолата и свежото манго исечкано на коцки и уживајте во мусот од манго многу ладен.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.