Лосос во сос со шунка

Лосос во сос со шунка, брзо и лесно јадење, комплетно јадење кое вреди едно јадење ако го придружиме со зеленчук.

Лососот е богата мрсна риба со добри здрави масти. Со лососот можеме да подготвиме вкусни јадења кои брзо се подготвуваат.

Лосос во сос со шунка

Автор:
Тип рецепт: Риба
Порции: 4

Време на подготовка: 
Време за готвење: 
Вкупно време: 

Состојки
 • 4 парчиња лосос
 • 150 гр. на такос шунка
 • ½ кромид
 • 6 лажици брашно
 • 150 мл. бело вино
 • 150 мл. супа од риба или вода
 • 1 нотка на сол
 • Маслиново масло
 • 1 нотка пиперка

Подготовка
 1. За да го подготвиме лососот во сос со шунка, прво добро го чистиме лососот од лушпите и го сушиме.
 2. Парчињата лосос зачинете ги со сол, брашното ставете го на чинија и поминете ги парчињата риба.
 3. На оган со млаз масло на силен оган ставаме тавче или широка тепсија.
 4. Поминете ги парчињата лосос, зарумете ги од двете страни и извадете ги и оставете ги на страна.
 5. Во истото тавче ставаме уште малку масло, го додаваме половината кромид исечкан на многу ситни парчиња.
 6. Кога кромидот е испечен, додадете ги коцките шунка, пропржете ја, додајте ја чашата бело вино, оставете да се намали алкохолот неколку минути, потоа додадете ја рибата супа и ако ја немате, можете да додадете вода или купена риба супа.
 7. Оставете го да се готви околу 5 минути.
 8. Додадете ги парчињата лосос во сосот и оставете да се варат околу 10 минути. Тавата ќе ја поместиме за да се згусне сосот. Ако ви се допаѓа погусто, додадете малку брашно или скроб и сосот ќе се врзе повеќе.
 9. Парчињата лосос ги сервираме придружени со сосот и такосот со шунка. Може да биде придружена и со зеленчук.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.